dondurma.gen.tr https://www.dondurma.gen.tr Dondurma, Dondurma Tarifi ve Malzemeleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, dondurma.gen.tr Mon, 07 Dec 2015 00:00:00 +0000 Tue, 31 Mar 2020 00:00:00 +0000 60 Ev Yapımı Dondurma https://www.dondurma.gen.tr/ev-yapimi-dondurma.html Mon, 26 Nov 2018 07:47:39 +0000 Ev yapımı dondurma, dondurma günümüzde yaşamımıza yaz kış giren lezzetli bir yiyecektir. Eskiden yaz geldiğinde yapmaya başladığımız dondurmayı kışın yemekten bile kendimizi alıkoyamıyoruz. Bazen sade olarak, bazen de tat Ev yapımı dondurma, dondurma günümüzde yaşamımıza yaz kış giren lezzetli bir yiyecektir. Eskiden yaz geldiğinde yapmaya başladığımız dondurmayı kışın yemekten bile kendimizi alıkoyamıyoruz. Bazen sade olarak, bazen de tatlılarla birlikte severek tüketiyoruz. Her zaman dışarıda rahatlıkla bulabildiğimiz dondurmayı bir de ev yapımı dondurma yaparak tüketirsek doğal lezzetini daha iyi alabiliriz. Kendi ellerimizle hazırladığımız dondurmayı sevdiklerimize ikram edebiliriz. Yapımında hiç zorlanmayacağınız tarifiyle dondurma her an derin dondurucuda hazır olur. İsterseniz ev yapımı dondurma keyfini sürmek için hazırlıklara başlayalım. Dondurmanın içine isterseniz mevsiminde lezzetli meyveleri, iç ceviz, fındık gibi malzemeleri de ilave edebilirsiniz. Çeşit çeşit dondurma hazırlayabilirsiniz. Hepinize kolay gelsin.

Ev yapımı dondurma için gerekli malzemeler
 • 200 gram süt kreması
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 3 çay kaşığı vanilya
 • 3 adet yumurta sarısı
 • 2 su bardağı süt
Ev yapımı dondurma yapılışı

İlk olarak sütü vanilya ile birlikte tencerede kaynatın. Süt kaynayınca ocağın altını kısarak, birkaç dakika daha karıştırarak kaynatın. Daha sonra ocaktan aldığınız tencereyi tezgahın üzerine alarak soğutmaya başlayabilirsiniz. Tel süzgeçten geçirerek, sütü derin bir kasenin içine alın. Sütün sıcaklığa parmağınız dayanıyorsa, artık diğer aşamaya geçebilirsiniz.

Başka bir kasede yumurta sarılarını ve toz şekeri, 1 çay bardağı ılık sütle birlikte mikser yardımıyla çırpmaya başlayın. Bunlar iyice karışınca diğer kasedeki sütün içine azar azar ilave edin. Bundan sonra benmari usulünü kullanarak ev yapımı dondurmayı pişirmeye başlayacağız. Bir tencereye su koyarak kaynatın. Süt kasesini de üzerine oturtarak, krema gibi oluncaya kadar pişirin. Bu arada sürekli karıştırmayı da ihmal etmeyin. Yaklaşık 15 dakika buna devam etmelisiniz.

En son aşamada mikserle çırpılmış olan süt kremasını yine yavaş yavaş krema gibi olan sütün içine karıştırın. Bu karışımın oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Bu sürede dondurmanın kaymak bağlamaması içinde sürekli şekilde karıştırın. Üzerini streçle kapatarak ev yapımı dondurmayı derin dondurucuya koyun. Bundan  sonra yarım saatte bir dışarı alarak mikserle dondurmanızı çırpmalısınız. 1-2 saat sonra dondurmanın istediğiniz gibi kıvama geleceğini göreceksiniz. Artık ev yapımı dondurma ikramı yapabilirsiniz. 

Afiyet olsun.


]]>
Buz Dondurma https://www.dondurma.gen.tr/buz-dondurma.html Mon, 26 Nov 2018 14:07:31 +0000 Buz dondurma, görüntüsüyle ve hafif lezzetiyle sıcaktan bunaldığınız günlerde kurtarıcınız olabilecek bir tariftir dondurma. Ayrıca evlatlarımıza boyalı ve katkı maddeli ambalajlı dondurmaları yedirmek istenmiyorsa kar Buz dondurma, görüntüsüyle ve hafif lezzetiyle sıcaktan bunaldığınız günlerde kurtarıcınız olabilecek bir tariftir dondurma. Ayrıca evlatlarımıza boyalı ve katkı maddeli ambalajlı dondurmaları yedirmek istenmiyorsa karpuzlu ve kivili dondurma en idealidir. Çocuğunuzla daha fazla vakit geçirmek istiyorsanız onunla beraber de deneyebilirsiniz bu tarifi. Hem eğlenilir hem de lezzetli bir dondurma elde etmiş olursunuz. Çeşitli buzlu dondurma tarifleri mevcuttur bir tanesini örnek verelim.

Buz dondurma malzemeler
 • Yarım su bardağı su
 • 3 yemek kaşığı şeker
 • 4 adet küp küp doğranmış karpuz 
Buz dondurma yapılışı

Suyu tencereye döküyoruz ardından şekeri katıp karıştırıyoruz ve şurubumuzu hazır hale getiriyoruz şurubumuz hazırlandıktan sonra bir yemek kaşığı alıp karpuzla birlikte mikserde karıştırıyoruz. Hazırladığımız karpuzlu karışımı kalıplara döküp iki saat bekletiyoruz buzdolabında 1-2 saat beklettikten sonra servise hazırdır.

Buz dondurma faydaları

Vitamin ve Mineral Deposu içerir: Genel olarak dondurma, temel besin değerlerini içerisinde fazla bulundurur. Bu donmuş halde olan tatlı vitamin açısından oldukça zengindir ve sütten yapıldığı için tam bir kalsiyum deposu içermektedir. Kalsiyum kemikleri ve dişleri kuvvetlendirerek, daha sağlıklı bir diş ve kemik yapısına sahip olmanızı sağlamaktadır. Ayrıca kalp sağlığını da geliştirir. Kalsiyum, ayrıca daha sağlıklı bir böbrek sağlığı için gereklidir.

Kilo Vermesini sağlar: Bir kadın rutin olarak dondurma gibi donmuş süt ürünlerinden birini düzenli olarak tüketmiş ve tüketmeyene  göre  az kilo almıştır. Bunun sebebini de şu şekilde açıklayabiliriz. Bireyler çalıştıkları zaman su ve mineral kaybederler. Bu ihtiyaçlarını karşılamak için tatlı ürünlere ihtiyacı duyarlar ve yüksek kalorili tatlılar tüketmek isterler. Böylece kilo alırlar. Dondurma ise süt, normal miktar da şeker ve diğer doğal besinlerden yapıldığından, tüketmiş olduğunuz çoğu tatlıya göre çok daha az kalori içermektedir.         
                                                                                        
Besleyicidir: Besleyici değerler içermektedir. Dondurmanın içerisinde kemik ve dişleri güçlendiren kalsiyum ve fosfor, kan basıncını düşürüp ve dengeleyen potasyum ve enerji verici olarak kullanılan muhtelif B vitaminleri bulunur. Ayrıca az miktarda protein bulunur. Bu durum da hücrelerin büyümesi ve yenilenmesi için oldukça önem arz etmektedir.     
                                                                                                                             
Mutluluk verir: Hiç dikkat edildi mi ama ağza her kaşık dondurma aldığınızda bir mutluluk hissi vermektedir. Bunun nedeni de dondurmanın oldukça lezzetli oluşudur. Yapılan bir araştırmaya göre göre sadece dondurma değil, donmuş olan bazı şeyler bir çorba kaşığı dolusu yenildiğinde  belirgin bir mutluluk hissi uyandırmaktadır.                                                                                                                                                                     
Enerji Vermektedir: Dondurma ayrıca ideal bir enerji vermektedir. Favori dondurma çeşitlerinizi yediğimizde belirli bir miktar kalori alınır. Bir porsiyon 140 kalori civarındadır. Buda vücudumuz  için harika enerji kaynağı olmaktadır. Ayrıca içerisindeki yağ, karbonhidratlar ve proteinler sayesinde enerji sentezi meydana getirir. Karbonhidrat ve yağ içermesinden dolayı, besin değerlerinin miktarı çok az miktardadır. Bu yüzden kilo aldırır mı diye kaygılanmak tamamen beyhudedir. 

Buzlu dondurma zararları

 • Buzlu dondurma fazla tüketilirse, özellikle çocuklarda ishale sebep olur.
 • Boğaz ağrısı meydana gelir
 • Ağza alınıp yutulmadığı zaman dişlere zarar verebil]]> Hamurdan Dondurma https://www.dondurma.gen.tr/hamurdan-dondurma.html Tue, 27 Nov 2018 05:40:23 +0000 Hamurdan dondurma yapımı, çocukların hayal dünyasını geliştiren beceri oyunlarındandır. Çocukların, iç açıcı renklerdeki hamur formlarına çeşitli müdahalelerde bulunarak kendi dondurmasını üretmesi, oldukça Hamurdan dondurma yapımı, çocukların hayal dünyasını geliştiren beceri oyunlarındandır. Çocukların, iç açıcı renklerdeki hamur formlarına çeşitli müdahalelerde bulunarak kendi dondurmasını üretmesi, oldukça eğlenmelerini sağladığı gibi el becerilerini de geliştirir. Bu nedenle oyun hamuru satın alınırken dondurma formundaki ürünleri tercih etmek çocukların oyuna olan ilgisini arttıracaktır.

Hamurdan dondurma yapım malzemeleri farklı görünümdeki dondurmaları tasarlamak üzere üretilir. Bunlardan ilki külah dondurma formudur. Bu ürün çeşidinde farklı boyutlarda külah kalıpları ve birçok renkte oyun hamurları bulunur. Amaç, birçok renkte ve çeşitte dondurma konulmuş güzel bir külah görüntüsü elde etmektir. Yapılış aşamasında külah üzerindeki renkli hamurlar, en alt kısımda geniş; yukarı doğru çıkıldıkça ise daralan bir görünüme sahip olacağı için çocukların simetri ve düzen anlayışlarının gelişmesine yardımcı olur. 

Söz konusu hamurdan dondurma kalıbının yapımında öncelikle oyun hamurları iki avuç içine alınarak yuvarlanır ve top görünümü alması sağlanır. Elde edilen topların boyutları birbirinden farklı olmalıdır. Külahın altında olması düşünülen renkteki hamur daha büyük; üst ve sivri kısmında olması düşünülen renk ise küçük boyutlarda alınmalıdır. Boyut ayarlamalarının ardından oyun hamurları ayrı ayrı top haline getirilir. Top halindeki hamurlar, üzerine tabanı düz bir cisimle bastırılarak ezilir. Burada tam olarak pürüzsüz bir düzleştirme yapabilmek için; oyun hamuru ile bastırılan cisim arasına banka kartı, kalın kapaklı bir ajanda gibi cisimler konulabilir. Ayrıca düzleştirme yapılırken oyun hamurlarının kenarlarında girinti çıkıntılar oluşabilir. Bu girinti ve çıkıntıları gidermek için dondurma külahının ağız kısmı ile hamura bastırılabilir ve tam bir daire şekli elde edilebilir. 

Düzleştirme işleminin ardından hamurdan dondurma yapımının son aşamasına geçilir. Düzleştirilen oyun hamurları büyük olanlardan başlanarak külahın üzerine yerleştirilmeye başlanır. Önceden hazırlanan oyun hamurlarının en küçük olanı da külah üzerine yerleştirildiğinde dondurma tamamlanmış olur. Dondurmaya dairesel bir görünüm kazandırmak için avuç içi ile son rötuşlar yapılır.

Hamurdan Dondurma
Hamurdan dondurma seçeneklerinden ikincisi ise çubuk üzerine geçirilmiş burgulu görünümde dondurma yapmaktır. Diğer dondurma formunun aksine bu seçenekte oyun hamurları dikey birer silindir formuna getirilerek birleştirilir. Ayrıca her bir silindirin boyutlarının eşit olmasında bir sakınca yoktur. Farklı renklerdeki oyun hamurları, aynı boyutta ve aynı genişlikte olacak şekilde masa üzerinde yuvarlanarak silindir haline getirilir. Oluşan silindirlerin uç kısımlarında yuvarlanmaya bağlı olarak incelmeler oluşabilir. Bu orantısız ince kısımları ayırmak için silindirler, bıçak yardımıyla kesilebilir. 

Oyun hamurlarının hazırlanması bittikten sonra hepsi bir araya getirilerek burgu şeklinde kıvrılmaya başlanır. Burgu çizgilerinin birbiri ile orantılı olması hamurdan dondurmanın simetrik ve düzenli görünmesini sağlar. Bu yüzden yapım aşamasında dikkat edilmesi gereken başlıca konulardan birisidir. Burgu işleminin ardından oyun hamurunun içerisinden çıkan dondurma çubuğu, ortalanarak dondurmaya saplanır. Böylece dondurma hazır hale gelir. Hamur paketinden hazır çubuk çıkmaması durumunda evde bulunan sivri bir çubuk da alternatif olarak kullanılabilir.
]]>
Salepli Dondurma https://www.dondurma.gen.tr/salepli-dondurma.html Tue, 27 Nov 2018 20:37:04 +0000 Salepli dondurma, Sıcak yaz günlerinin vazgeçilmez tatlarındandır. Hemen hemen her gün, her fırsatta tükettiğimiz dondurmaların, birçok çeşidi vardır. Çikolatalısı, meyvelisi, sadesi ve benim severek yaptığım salepli dondu Salepli dondurma, Sıcak yaz günlerinin vazgeçilmez tatlarındandır. Hemen hemen her gün, her fırsatta tükettiğimiz dondurmaların, birçok çeşidi vardır. Çikolatalısı, meyvelisi, sadesi ve benim severek yaptığım salepli dondurma. Dondurmaların her türlüsü büyük, küçük demeden herkes sever. Özellikle yaz günlerinde bu kadar sıklıkta tükettiğimiz dondurmaları, hazır almaya gönlüm razı olmuyor. Bunun yerine evde kendim yapmayı tercih ediyorum. Böylelikle  daha sağlıklı ve lezzetli oluyor. İsteğinize göre neli dondurma yemek istiyorsanız, içerisine onu kadar daha da zenginleştirebilirsiniz. Yapılması çok kolaydır. Hatta çocuklarımızla yaparak, onlarla eğlenceli vakitler geçirmiş oluruz.  Şimdi gelelim salepli dondurma yapımına. Daha önceden denenmiş bir tarifi sizlerle paylaşacağım. 

Salepli Dondurma
Salepli dondurma için gerekli malzemeler: 
 • Yarım kilo süt
 • 1 kahve fincanı şeker
 • 1 yemek kaşığı nişasta
 • 1 tatlı kaşığı salep
 • 1 tatlı kaşığı vanilin  
Yapılışı: 
Ocak üzerine konulan tencerenin içerisine, tüm malzemeleri döküyoruz. Ardından kaynamaya yakın karıştırıyoruz. Kaynatmadan altını kapatalım. Aralıklarla soğutarak karıştıralım. Ilındıktan sonra uygun olan bir kaba dökerek, dondurucuya koyalım. Her 15 dakikada bir, buz tutmaması için karıştıralım.Dondurma kıvamına gelene kadar dolapta bekletelim. Ardından yemek için dondurmalarımız hazırdır. Afiyet olsun. 
]]>
Meyveli Dondurma Nasıl Yapılır https://www.dondurma.gen.tr/meyveli-dondurma-nasil-yapilir.html Wed, 28 Nov 2018 03:46:25 +0000 Meyveli dondurma nasıl yapılır:Dondurmanın çok çeşitleri vardır. Meyvelisi, sadesi, kakaolusu, yapılır. Çok lezzetli ve sağlıklıdır. Yaz aylarında bunaltıcı sıcaklarında insanları serinletiyor. Aslında
Meyveli dondurma nasıl yapılır:
Dondurmanın çok çeşitleri vardır. Meyvelisi, sadesi, kakaolusu, yapılır. Çok lezzetli ve sağlıklıdır. Yaz aylarında bunaltıcı sıcaklarında insanları serinletiyor. Aslında kış aylarında da tüketiliyor. Büyüklerin ve çocukların çok severek yedikleri tatlılardandır.Tatlıların yanında da servis yapılır. Dondurma aslında çok faydalıdır. Bademcik ameliyatından sonra dondurma yenmesi tavsiye ediliyor. Yaz mevsimi başta olmak üzere, tüm mevsimlerde kimsenin vazgeçmediği tatlılardan biridir. Sütten üretilen dondurma, aynı zamanda sağlıklı tatlı seçeneklerinden başına gelir çünkü kaliteli protein kaynağıdır. A vitamini açısından zengindir. Riboflavin vitamini açısından zengindir.kalsiyum ve fosfor minarelleri yüksek oranı içeriyor. D vitamini içeriyor. Birçok tatlıya nazaran kalori içerdiği daha yüksektir.

Meyveli Dondurma Nasıl Yapılır
Meyveli dondurmanın malzemeleri:
 • 300 gr karadut,
 • 160 gr ( 1 su bardağı toz şeker)
 • 200 gr krema (kutu süt kreması)
Meyveli dondurmanın yapılışı için :
İlk önce yıkayıp saplarını ayırdığımız dutları derin bir kap içerisine alalım. Sonrada üzerine toz şekeri ilave edelim. Dutları parçalayıp şeker eriyinceye kadar blendırdan geçirelim. Buz dolabından çıkarıp soğuk kremayı katılaşıncaya kadar çırpalım.  Çırptığımız kremanın içine dut püresini ilave edip karıştıralım. Haznesine soğuttuğunuz dondurma makinesinin içine karışımı dökelim 25-30 dakika dondurmamız kıvam alıncaya kadar makineyi çalıştıralım. Ve son olarak ta  hazırladığımız dondurmayı isteğe göre ilk orta sert kıvamı ile isterseniz de hava almayan bir kap içinde 1 gece dondurucuda bekleterek servis yapabilirsiniz.

Afiyet olsun...
]]>
Gelato Dondurma https://www.dondurma.gen.tr/gelato-dondurma.html Wed, 28 Nov 2018 15:01:21 +0000 Gelata dondurma çok lezzetli dondurmalardan biridir. Dondurmanın pek çok çeşidi vardır. Hepside çok faydalıdır. Yapımı çok kolaydır. Evinizde kolaylıkla yapabilirsiniz. Yaz aylarının vaz geçilmez tadıdır. Büyük, kü Gelata dondurma çok lezzetli dondurmalardan biridir. Dondurmanın pek çok çeşidi vardır. Hepside çok faydalıdır. Yapımı çok kolaydır. Evinizde kolaylıkla yapabilirsiniz. Yaz aylarının vaz geçilmez tadıdır. Büyük, küçük herkes severek yer. Dondurmayı sevmeyen yoktur. Kış aylarında da herkesin dolabında bulunur. Dondurma çok sağlıklıdır. Vitamin, mineral, ve kalsiyum içeriyor. Bademcik ameliyatı olanlara hemen dondurma yemesi tavsiye ediliyor. Dondurma enerji veriyor. Yaz aylarının bunaltıcı günlerinde insanları serinletiyor. Dondurmayı tatlıların yanına koyarak da yiyebilirsiniz. Çok güzel oluyor. Yaz mevsiminde başta olmak üzere tüm mevsimler de kimsenin vazgeçmediği tatlılardan biridir. Sütten üretilen dondurma, aynı zamanda sağlıklı tatlı seçeneklerden başında geliyor. Çünkü;  kalite protein kaynağıdır. A vitamini açısından zengindir. Riboflavin vitamini açısından zengin oluyor. Kalsiyum ve fosfor minaralleri yüksek oranda içeriyor. Çok miktarda D vitamini içeriyor. Birçok tatlıya nazaran kalori içeriği daha düşüktür.

Gelato dondurmanın malzemeleri:
 • 2 su bardağı süt,
 • 1 paket süt kreması ( veya 1 su bardağı soğuk sütle çırpılmış 2 paket krem şanti bir kutudan çıkan iki paketin hepsi),
 • 1 su bardağı toz şeker,
 • Yarım su bardağı kakao,
 • 2 buçuk silme yemek kaşığı nişasta,
 • Bir çimdik tuz,
 • Ve son olarak isteğe göre çikolata ve fındık parçaları.
Gelato DondurmaGelato dondurmanın yapılışı:
 İlk önce iki su bardağı sütü toz ve toz şeker tencereye kolayım. Sonra içine kakaoyu, nişastayı ve bir çimdik tuzu da ilave edelim. Tencerenin içine koyduğumuz malzemelerin hepsini karıştırıp, malzemeler çözülüp koyulaşana kadar pişirelim ve ocağı kapatalım. Daha sonra bir kasaye aktarıp kabuk bağlamaması için plastik filim ile yüzeyini kaplayıp buzdolabın da tamamen soğuyana kadar bekletelim. Soğuk süt kremasını yaklaşık iki katını çıkana kadar mikserle çırpalım. Soğumuş olan kakaolu karışımla karıştırarak birleştirelim. Sonra isteğe göre parça çikolata ya da  fındık parçalarını ilave edebilirsiniz. Sonra da dondurma makinenize aktarıp çalıştıralım. Alternatif olarak dondurma makineniz yok ise karışımı geniş yayvan bir kabın içine aktaralım karıştıralım ve kapağı açık halde hemen donmaya başlaması için buzluğa koyalım. Sonra kenarlarından donmaya başlayan dondurmayı kaşıkla sıyırıp tekrar karıştıralım ve kapağını kapatıp buzluğa alalım. Aynı işlemi 1-2 saat arayla tekrar edip dondurmanız donarken hava karışmasına sağlayalım. Yeterince donduktan sonra kaselere koyup servis yapalım

Afiyet olsun...
]]>
Limonlu Dondurma Tarifi https://www.dondurma.gen.tr/limonlu-dondurma-tarifi.html Thu, 29 Nov 2018 05:14:29 +0000 Limonlu dondurma tarifi, daha çok bayanların ya da mutfak ile arası iyi olan diğer insanların merak duyduğu bir tariftir. Limonlu dondurma tarifi, özellikle yaz aylarında birçok kişinin yapmak istediği bir dondurma çeşidinin Limonlu dondurma tarifi, daha çok bayanların ya da mutfak ile arası iyi olan diğer insanların merak duyduğu bir tariftir. Limonlu dondurma tarifi, özellikle yaz aylarında birçok kişinin yapmak istediği bir dondurma çeşidinin yapılışı olduğu için bu tarife en çok yaz aylarında ihtiyaç duyulur. Limon seven insanlar tabi ki limonlu yiyecek ve içecekler ile de araları iyi olur. Bu nedenle limonlu dondurmayı da çok beğenirler. Bu nedenle limonlu dondurma tarifini uygulayarak, sizlerde zevkinize hitap eden lezzetleri tadabilirsiniz. Bu dondurma tarifi ile yapılacak dondurma ise hayatınız boyunca yiyebileceğiniz en salıklı birkaç dondurmadan biridir. Çünkü birçok insan limonlu dondurma olarak dışarıdan satın aldıkları dondurmaları tüketerek limonlu dondurma tükettiklerini sanırlar. Aslında yedikleri dondurmalar sadece limon tozları ile ya da limon aromaları ille yapılmış olan dondurmalardır. Bu dondurmalar son derece zararlı olmasının yanı sıra aynı zamanda maliyet olarak da oldukça sorun hem de sağlık açısından son derece olumsuz durumlara neden olur. Bu nedenle sizlerde limonlu dondurma almak yerine, birazdan vereceğimiz limonlu dondurma tarifi ile hem aileniz için hem de misafirleriniz için bu mükemmel lezzeti kendi mutfağınızda yapabilirsiniz. Limonlu dondurma yapımı sırasında diğer tariflere göre pek fazla çeşit malzeme kullanılmamaktadır. Bu durum aslında oldukça olumludur. Çünkü maliyet olarak bu malzemeler ucuz olsa bile temini zor olan malzemeler bu dondurmada kullanılmaz. Şimdi sizlerde bol C vitaminli bir dondurma yemek istiyorsanız aşağıda belirttiğim malzemeleri tam ölçüsünde olacak şekilde hazırlayın.

Malzemeler:
 • İki buçuk su bardağı toz şeker,
 • Beş adet limon,
 • Beş su bardağı su
Böylesine basit bulunabilen bu malzemeleri hazırlayarak sizlerde yapılış aşamasına geçebilirsiniz. Bu arada belirmek isterim ki limonlu dondurma tarifi ile yaptığınız dondurmayı servis ederken isteğe bağlı olarak limon sosu beraberinde servis edebilirsiniz. Bu şekilde yapmış olduğunuz limonlu dondurmanın çok daha lezzetli olacağından şüpheniz olmasın. 

Limonlu Dondurma Tarifi
Yapılışı: Öncelikle derin bir tencere elde edin ve ardından limonun içini kullansanız bile temizlik açısından önemli olduğu için limonları temiz bir şekilde yıkayın. Elde etmiş olduğunuz tencere içerisine ise öncelikle beş bardak suyu ekleyin. Su eklendikten sonra yine elimizde bulunan iki buçuk su bardağı toz şekeri koyarak, yaklaşık 5 dk boyunca karıştırarak bol bol karıştırın. Bu süre sırasında şeker eriyerek su ile karışacaktır. 

Bu aşamada yaptığınız karışımı ocağınızın orta gözüne koyun ve kaynamaya başladıktan yaklaşık 5 dakika sonrasında kadar ara ara karıştırarak kaynatın. Bu sürede kaynatmış olduğunuz şerbet soğuması için bir kenara koyun.

Şimdi elimizde bulunan limonların tümünü sırayla, bir limon sıkacağı kullanarak suyunu çıkaralım. Tüm limonları tam olarak suyunu çıkarana kadar sıktıktan sonra bir kap içerisine koyun ve daha önceden hazırlamış olduğumuz şerbetin içerisine limon suyunu koyalım. Daha sonra tüm bu karışımları ince bir süzgeçten geçirerek iyice süzülmesini sağlayın.

Artık limonlu dondurma tarifi ile yaptığınız dondurma hazır sayılır. Şimdi son olarak bu karışımı dondurucuya atarak ara ara karıştırarak dondurun. Bu şekilde iyice donan dondurmanızı, dilimleyerek servis yapın. Servis tabaklarını servise çıkarmadan önce birkaç dakika dondurucuda bekletirseniz tüketim sırasında dondurmanın erimesini önleyebilirsiniz. 
]]>
Boğaz Ağrısına Dondurma https://www.dondurma.gen.tr/bogaz-agrisina-dondurma.html Thu, 29 Nov 2018 06:31:32 +0000 Boğaz ağrısına dondurma, pek çok kimse ateşi yükselttiği, boğaz enfeksiyonu ve ağrısına neden meydana geldiği gerekçesiyle çocuğuna dondurma yedirmez, yemez. Oysa işin aslı, enfeksiyona dondurma değil, mikroorganizmalar Boğaz ağrısına dondurma, pek çok kimse ateşi yükselttiği, boğaz enfeksiyonu ve ağrısına neden meydana geldiği gerekçesiyle çocuğuna dondurma yedirmez, yemez. Oysa işin aslı, enfeksiyona dondurma değil, mikroorganizmalar neden olduğudur.
 
Nedense toplumda sıcak olan olmayan gıda ve sıvılarla boğaz sıkıntıları aralarında bir ilişki varlığına dair yaygın bir inanış vardır. Oysa faranjit veya bademcik iltihaplanmaları insandan insana farklı yöntemlerle bulaşan virüs veya bakteriler ile ortaya gelirler. Şayet edinilen gıda veya sıvıda rastgele bir mikrop yoksa bunun boğazda enfeksiyona yol açması beklenmez. Ama iritan, başka bir deyişle boğaz bölgesini tahriş edebilecek denli çok sıcak olan olmayan veya çok sıcak olan koşullar bu bölgedeki dokunun direncini düşürebilir ve dışarıdan boğaza yapışan mikropların yerleşmesi ek olarak basit olabilir. Normalde boğaz bölgemizde bademcikler benzeri farklı savunma sistemi dokuları vardır, bununla birlikte bu bölgeyi döşeyen natürel koruma amaçlı bir flora (mikrobiyal örtüsü) ile yüzeysel bağışıklık elemanlarını bulunduran bir doku örtüsü (mukoza) vardır. Öbür taraftan tükürük salgısı, yutkunma işlevimiz de mekanik olarak da ağız ve boğaz kısmında mikroplara karşın bir sistem meydana getirir. Sıhhatli yetişkin ve çocuklarda tüm bu koşullar dışarıdan iştirak eden mikroplara karşın vücudu korumaktadır. Mukoza örtüsünü zedeleyebilecek koşullar bu direnci bozabilir ve enfeksiyona sebep olabilir. Yılda aşağı yukarı 4 defa boğaz enfeksiyonu geçiriyoruz. Günümüzün kalabalık toplumlarında bir erişkinin yılda aşağı yukarı 4 defa, çocukların ise tahmini 7-8 defa boğaz-üst solunum yolları enfeksiyonu geçirdiklerine sık sık tanık oluyoruz. Şunlar faranjit veya bademcik enfeksiyonu biçimde olabiliyor. Hastalığa yakalanmanın sebebini çoğunlukla sıcak olan olmayan gıda, sıvı/akışkan veya sıcak olan olmayan ortamda kalma ile ilişkilendirmemize nazaran, esasında neden anında tamamı ile 'kişiden kişiye bulaşma'dır. Bunun sık sık sebeplerinden bazıları; burun tıkanıklığı, ağız solunumu, genizde akıntı, sigara içmek, sigaraya maruz kalma, az sıvı/akışkan alınması ve reflü biçimde sıralanabilir. Bu vaziyetlerde boğaz bölgesinin doku sağlamlığı düşüktür ve bu vaziyette söz gelişi çok bir soğukla temas olduğunda, tahriş tabanında, dışarıdan gelebilecek mikroplara karşın koruma da azalır ve iltihaplanma rizikosu yükselir. Esasında dondurma yenmemesi yatkınlığı arttıran nedenlerin rehabilitasyonu veya önlenmesi ek olarak mühimdir. 
Boğaz Ağrısına Dondurma 
Dondurma yerken bunlara dikkat edin
Dondurmayı yavaş yiyin, tadını çıkarın. Kocaman ısırıklar almayın, yalayarak veya küçük bir kaşıkla yiyin. Bu olarak boğaz bölgesinin birdenbire soğumasını ve tahrişi önleyebilirsiniz. Dondurma yerken boğazınızda çok soğukluk, bununla birlikte ağrı hissediyorsanız sık sık miktarda ve çabuk yiyorsunuz demektir. Deneyimlerime yönelik kıtır meyve ve sütten, hanede yapılmış olan dondurmaların tadı ve neşesi öbür bir oluyor diyebiliriz.
 
Dört mevsim yenebilir
Yaygın efsanelerden bir tanesi de dondurmanın bir yaz yiyeceği meydana geldiği. Hakikaten az kalorisi, besleyiciliği ve serinliğiyle dondurma yaza çok sık sık sık yakışıyor. Fakat kış mevsiminde veya sair mevsimlerde yenmemesi amaçlı hiçbir neden yok. 37 derece ortaya iştirak eden ağzımıza değdiği an erimeye başlıyor ve boğazımızdan geçene denli sıcaklığı yükseliyor. Bu da öbür sıcak olan olmayan tüketilen ürünlerle karşılaştırıldığında dahi dondurmayı boğaz enfeksiyonuna neden olma açısından sık sık ek olarak emniyetli yapıyor.

Besleyici ve oldukça masum
Dondurmada protein, karbonhidrat ve A, B, D benzeri farklı vitaminler, kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko benzeri mineraller yer alıyor. Öbür tatlılara yönelik çok sık sık sık ek olarak az kalorili ve suçsuz ortaya iştirak eden don]]> Rüyada Dondurma Yemek https://www.dondurma.gen.tr/ruyada-dondurma-yemek.html Fri, 30 Nov 2018 00:56:11 +0000 Rüyada dondurma yemek, çok hayırlıdır. Rüya sahibi amaçlı iyilik ve zarafet dolu bir hayat süreceği manasına gelmektedir. Kişinin sevinçli olacağı, uzunca yaşayacağı, arzularını gerçekleştirmek amaçlı önüne süpe Rüyada dondurma yemek, çok hayırlıdır. Rüya sahibi amaçlı iyilik ve zarafet dolu bir hayat süreceği manasına gelmektedir. Kişinin sevinçli olacağı, uzunca yaşayacağı, arzularını gerçekleştirmek amaçlı önüne süper fırsatlar çıkacağı biçimde deyim edilir. Herkesi kıskandıracak denli talihli olmaya delil sayılır rüyayı gören kişinin Allah (cc)'ın izniyle kafasına koyduğu her işi tamamlayacağına ve hiç bir talebinin eksik kalmayacağına işaret sayılır.

Rüyada Çikolatalı Dondurma Yemek
Rüyada çikolatalı dondurma yeme uğur olarak da onaylanır ve rüyayı gören kişinin takdire layık görülecek işler yapacağına bu sayede işinde aradığı noktaya geleceğine alamet sayılır. Gönül hoşluğu içerisinde, altını çizen şükredilmesi gerekli durumda olan bir hayat sürmeye ve sevinçli olamaya yorumlanır. Allah (cc)'ın kendisine güzel yazılar yazıldığına inanılan bir kişinin varlığıyla açıklanır.

Rüyada Dondurma Yediğini Görme
Rüyada dondurma yediğini görülmesi, dertlerden ve sıkıntılardan kurtulmaya, ferahlığa ve rahatlığa kavuşmaya, kişinin içini serinletecek haberler alacak meydana gelmesine ve böylelikle keyfinin de ağız tadının da mahalline gelmesine deyim edilir.

Rüyada Dondurma Aldığını Görme
Rüyada dondurma aldığının görülmesi, rüyayı gören kişinin yaşamının en parlak, en güzel, en karlı dönemini yaşayacağına ve bu dönemde bundan önce hiç meydana gelmediği denli kazançlı ve keyifli olunacağına işaret eder.

Rüyada Dondurma Yapma
Rüyada dondurma yapma, rüyayı gören kişinin yaşamıyla alakalı farklılıklar inşa etmeye hüküm vereceğine, bizzat amaçlı çok fazla mühim ve kocaman adımlar atacağına, kendisine kar getirecek teşebbüslerde bulunacağına ve bu konuyla alakalı neticenin aradığı benzeri olunacağına rivayet edilir.

Rüyada Dondurma Verme
Bir kişi düşünde birine dondurma verdiğini görürse şayet, dondurma verdiğini gördüğü kişi hoşnut olursa bu o kişiye karşın güzel tavırlar içerisinde olunacağına delalet ederken şayet dondurma verdiği kişi dondurmayı onay etmez geriye çevirirse de o kişi ile yaşanacak tatsızlığa deyim edilir.
Rüyada dondurma görülmesi bir yoruma göre maalesef hayırlı şeylere delalet etmez. Kişinin  zorluklar, sorunlar ve üzüntüler yaşayacağı günlerin geldiğine işaret eder. Düşünde dondurma gören kişinin evliliği ve ailesi ile durumda olan ilişkileri de kötüye gidecek üstelik hemen hemen kopma noktasına gelir demektir. Rüyada dondurma görülmesi kişinin düzeninin ve işlerinin bozularak yaşamının berbat istikamete gerçek gitmesine ve ağız tadının kaçmasına yorumlanır. Bir kişi düşünde erimiş bir dondurma görürse şayet bu o kişinin hiçbir talebinin olmayacağı ve ideallerine kavuşamayacağı manasına gelmektedir. Düşünde kış mevsiminde ortasında dondurma gören kişi onu düş kırıklığına uğratacak ve büyük hüzün yaşamasına sebep olacak bir bilgi alacak ve sıkıntıya düşecek ve aylarca içerisine kapanacak demektir. Rüyada yazın yenilecek olan meyveli dondurma kişi amaçlı bir tanesi arkasına gelir durumda olan nasip ve iş önerisi manasına gelmektedir.

Rüyada Dondurma Yemek
Rüyada Dondurma Yeme
Rüyada dondurma yiyecek güzeldir. Nasip manasına gelmektedir. Benzer sürede kişinin bozulan sıhhatinin, moralinin ve işlerinin düzelmesi biçimde deyim edilir. Rüyada anlaşılmaz dondurma görmekse kişinin monoton durumda olan yaşamına eğlence katmak aradığı istikametinde yorumlanır.

Rüyada Dondurma Alma
Rüyada dondurma almak kişiye hayır ve mutlu olmak getirecek bir vesile yakalaması biçimde yorumlanır.

Rüyada Dondurma Yapma
Bir kişi şayet düşünde dondurma yaptığını görürse bu o kişinin iş ve konut değiştirmek aradığı manasına gelmektedir. Bu kişi altını çizen benzer işi yapmaktan ve alt]]> Çilekli Dondurma https://www.dondurma.gen.tr/cilekli-dondurma.html Fri, 30 Nov 2018 13:31:59 +0000 Çilekli dondurma; ferahlık veren tatlılığı ile yaz günlerinin vazgeçilmez dondurma tatlarının başında gelir.Tahmin ediyorum ki çilek sevmeyen çocuk yada yetişkin yok gibi bir şeydir. Şimdi gelelim çilekli dondurmanın Çilekli dondurma; ferahlık veren tatlılığı ile yaz günlerinin vazgeçilmez dondurma tatlarının başında gelir.Tahmin ediyorum ki çilek sevmeyen çocuk yada yetişkin yok gibi bir şeydir. Şimdi gelelim çilekli dondurmanın yapımına öncelikle gerekli malzemeleri belirtelim.

Malzemeler
 • 1 litre süt
 • 500 gram çilek (Kokulu olursa daha iyi olur)
 • 250 gram (1 su bardağı) Toz şeker
 • 10 gram salep
 • 1 paket krem şanti 
Çilekli Dondurma
 Çilekli Dondurma Tarifi: Sütü derin bir tencereye koyup kaynayana kadar ısıtalım, kaynayan süte salebi ve toz şekeri ekleyip karıştıralım, karışımı tekrar kaynamaya başlayana kadar 20 dakika boyunca karıştıralım, daha sonra tencereyi ocaktan alalım ara ara çırpma şeklinde karıştırarak soğutalım ve toz şantiyi ekleyelim, hazırladığımız dondurma harcının altına buz koyalım ve yine çırpma şeklinde yavaş yavaş karıştıralım, Çilekleri suyun altında yıkayıp içinden 5 adet ayırıp geri kalanları rondoda parçalayalım, Parçaladığımız çilekleri dondurma harcına ekleyerek karıştıralım, Karıştırma işlemine koyulaşıncaya kadar devam edelim, Daha sonra önceden ayırdığımız 5 adet çileği bıçakla dilimleyerek tane tane dondurma karışımına karıştıralım, Karışımı dondurma kabına döktükten sonra 1 gece kadar derin dondurucuda bekletelim. Çilekli dondurma servise hazır. Afiyet olsun.
]]>
Maraş Dondurması https://www.dondurma.gen.tr/maras-dondurmasi.html Fri, 30 Nov 2018 22:16:11 +0000 Maraş dondurması, Kahramanmaraş ilimize ait bir dondurmadır. Maraş dondurmasının özelliği keçi sütünden yapılmasıdır. Sakız gibi uzayan ve kolay kolay erimiyen bir dondurmadır. Çatal ve bıcakla yenir. Maraş usulü don Maraş dondurması, Kahramanmaraş ilimize ait bir dondurmadır. Maraş dondurmasının özelliği keçi sütünden yapılmasıdır. Sakız gibi uzayan ve kolay kolay erimiyen bir dondurmadır. Çatal ve bıcakla yenir. Maraş usulü dondurmanın içinde A, B, C, D vitamini ve E vitamini bulunuyor. Bu yüzden maraş dondurması çok sağlıklıdır. Ayrıca maraş dondurmasında kalsiyum, fosfor, mağnezyum, sodyum, patasyum, demir, çinko ve mineraller bulunuyor. İnsan sağlığına çok faydalıdır. Maraş dondurması doğaldır. İçinde buz olmayan dondurmadır ve 32 çeşidi vardır. Maraş dondurmasının özelliği kıvamında, mayalanma süresi, dinlendirilen dondurmanın dövülmesi ve dondurulması gibi özellikleri vardır. Yaz aylarının vazgeçilmezlerinden biri olan dondurmayı büyük küçük herkes çok seviyor. Tatlıların yanına koyarak da servis yapabilirsiniz. 

Maraş dondurmasını malzemeleri:
 • 5 su bardagı dolusu süt,
 • 1 bardaktan biraz fazla şeker (250 gr),
 • 3 gr (1 tatlı kaşığı) saf salep
Maraş Dondurması
Maraş dondurmasının yapılışı:

Önce sütümüzü bir tencereye koyalım ve kaynatalım. Sonra kaynayan sütün içine şekerimizi ilave edelim ve bunu kaynatalım. Bu arada bir kase suyun içerisinde salebimizi eritelim. Kaynayan şekerli sütün içine erimiş salebi  yavaş yavaş akıtırken, hızlı hızlı sütümüzü karıştıralım. Salebin tam olarak düzgün erimesi için hızlı hızlı karıştıralım ve bide pürüzsüz olması için süzgeçten geçirelim. Sonra süte akıtarak karıştıralım. Karıştıra karıştıra iyice pişirelim. Sütümüz iyice kaynamaya başladıktan sonra 5 dakika kadar daha kaynatalım ve sonra tenceremizi ocaktan alalım. Ocaktan aldığımız sütümüzün, önce 5 dakika kadar kepçe ile karıştırıp ilk sıcaklığından biraz daha soğumasını sağlayalım. Sonra sık sık karıştıralım ve aynı şekilde soğuyana kadar kepçe ile savurarak karıştıralım. Soğuyan malzememizi dondurucuya girebilecek bir kaba aktaralım ve buzlukta veya derin dondurucuda donmasını sağlayalım. 15-20 dakikada bir çıkarıp, kabın kenarındaki donmuş olan dondurmaları ortaya alarak bir daha karıştırıp tekrar dolaba koyalım. Dondurmamız katı, sakız gibi olunca dolaptan alıp servis yapalım.

Afiyet olsun...
]]>
Sütlü Dondurma Tarifi https://www.dondurma.gen.tr/sutlu-dondurma-tarifi.html Sat, 01 Dec 2018 21:03:32 +0000 Sütlü dondurma tarifi, İnsanların süt ve süt ürünlerini çok sevmeleri nedeni ile birçok kişinin kullandığı bir tariftir. Bu tarif ile yapılan dondurma, gerçekten birçok insanın yaptıkları dondurmadan bekledikleri lezze Sütlü dondurma tarifi, İnsanların süt ve süt ürünlerini çok sevmeleri nedeni ile birçok kişinin kullandığı bir tariftir. Bu tarif ile yapılan dondurma, gerçekten birçok insanın yaptıkları dondurmadan bekledikleri lezzeti vermektedir. Sütlü dondurma, lezzetinin yanı sıra insanlara sağladığı faydalar ile de çok büyük bir ilgi alanıdır. İşte tüm bu nedenler ile sütlü dondurma tarifi yediden yetmişe ve aynı zamanda çok eski tarihlerden bu günlere kadar birçok kişinin ilgi alanına girmiştir. Hemen hemen ilk dondurma çeşidinden biri olan sütlü dondurma, aynı etkisi ve ilgisini günümüzde de çok yaygın bir şekilde korumaktadır. birazdan vereceğim sütlü dondurma tarifinin en büyük özelliği, malzemelerin çok fazla olmamasıdır. Bu özelliği ile birçok mutfakta kişileri uğraştırmadan yapılabilmektedir. Birçok kişi aslında, sütlü dondurmaya bir başka isim ile sade dondurma demektedir. Yani sizlerde bu dondurmaların aynı olduğunu bilerek yapın. Birazdan vereceğim sütlü dondurma tarifi ile dondurma yaparken kesinlikle malzemeleri eksiksiz olarak kullanın. Aksi durumlarda yaptığınız dondurmanın başta lezzeti olmak üzere görüntüsü bile olumsuz bir şekilde etkilenecektir. Sütlü dondurma tarifi, diğer dondurmalara göre biraz daha zahmetli bir şekilde yapılmaktadır. Aslında bazı tarifler biraz daha uğraştırmadan yapılabilse bile bu tariflerde istenen lezzete ve görünüme ulaşılamamaktadır. Şimdi yapacağımız sütlü dondurma tarifi ile dışarıda satılan birçok dondurmadan bile çok daha fazla lezzet alacaksınız. Bunun için şu malzemeleri hazırlamanız gerekecektir. 

Malzemeler:
 • Bir litre tam yağlı olacak şekilde süt,
 • İki su bardağı kadar şeker,
 • İki tatlı kaşığı salep,
 • İki su bardağı kadar süt kreması
Bu malzemeler hazırlandıktan sonra vereceğim sütlü dondurma tarifi ile sizlerde hem en sağlıklı hem de en lezzetli sütlü dondurma yapacaksınız. eğer hem farklı bir lezzet katmak için hem de farklı bir görünüm katmak için yaptığınız dondurmayı servis ederken üzerinde Antep fıstığı ezmesi serpiştirebilirsiniz. Böylece çok daha mükemmel bir görüntü sağlayabilirsiniz.

Yapılışı:
Öncelikle bir tencere içerisine elimizde bulunan iki su bardağı toz şekeri koyarak üzerine salep ve süt kremasını ekleyelim. Bu malzemeleri iyice karıştırarak ardından bir litre tam yağlı sütü ekleyerek en az 3 dakika bol bol karıştırarak malzemelerin süt içerisinde erimesini sağlayalım. Bu karışımı ocağınızın orta gözüne koyarak ocağı açın. En az 10 dakika kadar bol bol karıştırarak pişirin. Bu işlemi yaparken ateş derecesinin orta olmasına özen göstermelisiniz. 

Sütlü Dondurma Tarifi
Bir diğer aşamada ise artık sütlü karışımımız iyice koyulaşmış olacaktır. Bu şekilde de en az 10 dakika kadar tekrar kısık ateşte pişirin ve karışımınızı ocaktan alarak bir kenara koyun. Tabi ki bu sütlü karışımı burada unutmadan ara ara karıştırarak soğumasını sağlayın. Eğer az karıştırırsanız yaptığınız karışımın üzeri kaymakla karışık sertleşecektir. Bu durumu önlemek için soğumaya bıraktığınız karışımı bol bol karıştırmaya bakın.

Sütlü karışım iyice soğuduktan sonra bir tel süzgeç alarak yaptığımız bu karışımı süzgeçten geçirelim. Elde ettiğimiz bu koyu karışımı varsa dondurma makinesinde yoksa dondurucuda donduralım. Bu işlem genellikle 2 ya da 2,30 saat sürecektir. Karışımınız donarken ara ara karıştırmanız da fayda vardır. En azından donma işlemi sırasında üç kez karıştırın. Dondurma tam olarak donduktan sonra artık sütlü dondurma tarifi ile yaptığınız dondurmayı servis edebilirsiniz. Afiyet olsun. 
]]>
Dondurma Nasıl Yapılır https://www.dondurma.gen.tr/dondurma-nasil-yapilir.html Sat, 01 Dec 2018 22:24:31 +0000 Dondurma nasıl yapılır, Dondurma dünyanın neresinde olursa olsun yediden yetmişe herkesin severek yediği bir yiyecektir. Yaz aylarının bunaltıcı sıcaklığında buz gibi bir dondurmaya kim hayır deyebilirki. Yaz günü dışarıd Dondurma nasıl yapılır, Dondurma dünyanın neresinde olursa olsun yediden yetmişe herkesin severek yediği bir yiyecektir. Yaz aylarının bunaltıcı sıcaklığında buz gibi bir dondurmaya kim hayır deyebilirki. Yaz günü dışarıda parklarda oynayan çocukların market önlerindeki dondurma dolaplarına koşuşturmaları yokmu biz ebeveynleri fazlasıyla huzursuz etsede çoğu zaman çocuklarımıza hayır diyemiyor ve alıyoruz. Dışardan aldığımız dondurmaların bir çoğu hijyenden uzak ortamlarda ve kalitesiz ürünler kullanarak çocuklarımızın sağlığı ile oynamaktadırlar. Bu sebepten dolayı ben çocuklarıma dondurmayı evde yapmayı tercih ediyorum. Sizlerde dondurma nasıl yapılır merak ediyor iseniz. Tarife harfiyen uymanız yeterli olacaktır.

Dondurma nasıl yapılır:
 Malzemeler:
 • 1 litre süt,
 • 1 şu bardağı dolusu ve 1 yemek kaşığı toz şeker,
 • 1 paket vanilya,
 • 1 tatlı kaşığı sahlep,
 • 2 adet damla sakızı,
 • 1 adet yumurta sarısı,
Hazırlanışı:
Bir litre sütü derin bir tencereye koyup kaynamaya bırakıyoruz. Ayrı bir yerde damla sakızını bir kaşık şekerle birlikte iyice eziyoruz. Ezdiğimiz şeker ve damla sakızının içine kalan şekeri, vanilyayı, sahlebi ve bir yumurtanın sarısını koyup iyice çırpıyoruz. Kıvamı akışkan olması ve kaynayan süte eklendiğinde kesilmemesi için çok az miktarda su veya süt ekleyerek biraz akıcı bir kıvam elde ediyoruz. Hazırladığımız karışımı kaynayan süte yavaş yavaş dökerken bir yandan da çırpma teli ile hızlı hızlı karıştırıyor. 5 dakika karıştırarak kaynattığımız dondurmayı ocaktan indiriyoruz. Her 10 dakikada bir karıştırmak şartıyla dondurmayı soğumaya bırakıyoruz. Soğuyan dondurmayı derin dondurucuya koyup 1 saat aralıklarla 3 defa karıştıralım ve dondurma hazır olduğunda dilediğiniz şekilde servis yapabilirsiniz.

Dondurma Nasıl Yapılır
Dilerseniz hazırladığımız dondurmayı ikiye ayırıp dilediğiniz yemişler, meyveler ve çikolatalarla istediğiniz çeşit dondurma yapabilirsiniz. Sevdiklerinize renk renk ve çeşit çeşit dondurma yapmak istiyor iseniz dondurma nasıl yapılır öğrenmeye devam.

Çikolatalı dondurma: hazırladığımız dondurmayı ocaktan indirir indirmez ikiye bölüp yarısına dilediğiniz çikolata çeşidini küçük parçalara ayırıp sıcak olan dondurmanın içine ekleyip mikser yardımıyla çikolatalar eriyinceye kadar karıştırıyoruz. Bu aşama bittikten sonra diğer soğutma ve derin dondurucuda dondurma aşamaları aynı tek fark şimdi iki çeşit dondurmamız var.

Yemişli dondurma: hazırlamış olduğumuz dondurmanın soğuma aşaması bitip dondurucuya girme aşamasına geçmeden önce dondurmanın içine dilerseniz ceviz, badem, fındık içi veya damla çikolatası atıp tekrar çırpın ve dondurucu aşamasına geçin.

Fındık ve meyve aromalı dondurma: kullandığımız malzemeler ile hazırladığımız dondurma sıcak iken 4 kaşık fındık ezmesi ekleye bilir. Fındık ezmesi eklediğimiz dondurmayı aynı şekilde soğutup dondura biliriz. Ve aynı şekilde dilediğiniz meyveyi robotta çekip dondurmayı derin dondurucuya koymadan ekleyip çırpa biliriz. Yazmış olduğum tariflerle dondurma nasıl yapılır öğrenmiş oldunuz sizde sevdiklerinize çeşitli dondurmalar yaparak onları mutlu edebilirsiniz.
]]>
Dondurma Kaç Kalori https://www.dondurma.gen.tr/dondurma-kac-kalori.html Sun, 02 Dec 2018 19:19:24 +0000 Dondurma kaç kalori, Dondurma, içine şeker katılmış sütten, meyvelerden veya meyve sularından dondurulmak suretiyle elde edilen soğuk bir tatlı çeşididir. Yaz aylarının en gözde tatlısı olan dondurma  çeşit ve farklı seç Dondurma kaç kalori, Dondurma, içine şeker katılmış sütten, meyvelerden veya meyve sularından dondurulmak suretiyle elde edilen soğuk bir tatlı çeşididir. Yaz aylarının en gözde tatlısı olan dondurma  çeşit ve farklı seçenekleriyle bol imkanlar sunar.
İçerisindeki süt, şeker, meyveler sayesinde besin değeri yüksek olan bir tatlıdır. Bu serinletici ve yaz-kış vazgeçilmez olmuş tatlının 100 gramı yaklaşık olarak 100-200  kaloridir. Bu oran dondurmanın çeşidine göre değişim göstermektedir. Bazı dondurma çeşitlerinin kalorileri şu miktardadır: 
 • Sade vanilyalı dondurma; 235 kalori,
 • Çikolatalı dondurma; 220 kalori,
 • Portakallı dondurma; 190 kalori,
 • Limonlu dondurma; 160 kalori,
 • Çilekli dondurma; 180 kalori,
 • Vişneli dondurma; 210 kalori,
 • Karamelli dondurma; 265 kalori,
 • Kavunlu dondurma; 165 kalori,
 • Muzlu dondurma; 225 kalori,
 • Kivili dondurma; 200 kalori
Dondurma Kaç Kalori
Dondurulmuş tatlıların en vazgeçilmezlerinden biri olan dondurma yüksek kalori oranına sahiptir. Özellikle diyet uygulayanlar için cezbedici bir ürün olan dondurmayı haftada 1 veya 2 defa tercih etmek gerekir ve light dondurma olması önemlidir. Özellikle süsleyici olarak kullanılan ceviz, fındık, drajeler, fıstık, çikolata parçaları, kurabiyeler, eritilmiş çikolata sosu dondurmanın kalori oranını daha da yükseltmektedir.
Çeşitli malzemeler veya meyvelerle içeriği her gün değişen ve genişleyen dondurma yüksek kalori oranına sahip olmasının yanında vitamin, protein, yağ, kalsiyum, fosfor açısından da oldukça zengindir. Porsiyonuna, içeriğine, yeme sıklığına dikkat edildiği sürece güvenle tüketilebilir.
]]>
Vanilyalı Dondurma Tarifi https://www.dondurma.gen.tr/vanilyali-dondurma-tarifi.html Mon, 03 Dec 2018 18:24:37 +0000 Vanilyalı Dondurma Tarifi, Yaz mevsiminin en çok tercih edilen tatlıların başında dondurma yer alır. Faydaları ise; besin değeri açısından katkısız ve doğal olması şartı ile sütün içindeki yağ oranına göre, 3-4 kat dah Vanilyalı Dondurma Tarifi, Yaz mevsiminin en çok tercih edilen tatlıların başında dondurma yer alır. Faydaları ise; besin değeri açısından katkısız ve doğal olması şartı ile sütün içindeki yağ oranına göre, 3-4 kat daha fazla yağ, yaklaşık yüzde 15 üzerinde protein ve 3-4 kat daha fazla protein bulunmaktadır. Yine katkısız ve doğal olmak şartı ile dondurmada kas gelişimini geliştirmesinde faydası bulunan kalsiyum ve fosfor bolca bulunmaktadır. Diyet yapan kişiler için ise, tatlı olarak dondurma önerilir. Dondurmada, diğer tatlılara oranla daha az kalori bulunmaktadır. Dengeli ve sağlıklı beslenme programında, haftada 1-2 defa dondurma tüketimi, uygun egzersiz ile birlikte önerilmektedir. Çocuklarda ise dondurma engellenemeyecek ölçüde vazgeçilmezlerdendir. Fakat anne baba eşliğinde kontrollü biçimde dondurma kullanılmasında fayda vardır. Çocukların dondurma yemeleri sağlıklıdır ancak günlük 100 gr. dan fazlası obeziteye yol açabilir. Zararlarını kısaca sıralarsak; 1 yaşın altındaki çocuklarda, dondurma besin alerjisi yapabileceğinden  zararlıdır. Dondurma aniden değil ağızda eriterek yenilmelidir çünkü hızlı bir şekilde yutulursa mide kramplarına ve kasılmalara neden olabilir. 

Vanilyalı Dondurma Tarifi
Malzemeler
 • 2,5 su bardağı süt
 • 3 kahve fincanı toz şeker
 • 1 çorba kaşığı salep
 • 1 çay kaşığı vanilya
Yapılışı

Süt ve bir buçuk kahve fincan toz şekeri tencereye alıp ısıtın. Ayrı bir yerde kalan bir buçuk kahve fincanı toz şeker, salep ve vanilyayı karıştırın. Süt kaynama noktasına gelince salepli karışımı ilave edin ve 20 dakika kaynatın. Ocaktan alıp, karıştırıp soğutun. Dilediğiniz şekilde bir kaba koyup, donuncaya dek derin dondurucuda dinlendirin. Toplamda 3 defa, 2 saatte bir çıkararak karıştırın. Servis tabağına alıp, böğürtlen, pişmaniye, çilek ve file antep fıstığı ile servis yapın.
]]>
Dondurmalı İrmik Helvası https://www.dondurma.gen.tr/dondurmali-irmik-helvasi.html Tue, 04 Dec 2018 03:22:30 +0000 Dondurmalı İrmik Helvası, helvanın bizim kültürümüzde çok önemli bir yeri vardır. Türklerin orta Asya dan bu yana, çok severek tükettiği her türlü yemekte, cenazede, düğünde hiç sofralardan eksik etmediği bir tatlıdır. Dondurmalı İrmik Helvası, helvanın bizim kültürümüzde çok önemli bir yeri vardır. Türklerin orta Asya dan bu yana, çok severek tükettiği her türlü yemekte, cenazede, düğünde hiç sofralardan eksik etmediği bir tatlıdır. Bu yönüyle ata mirası denebilecek bir tatlıdır. Bu yüzden bizim ülkemizde helvanın belki onlarca çeşidi yapılmaktadır. Biz sizlere, muhteşem görünümün lezzetle buluştuğu bu tarifi mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz. Kolay gelsin...

Dondurmalı İrmik Helvası Malzemeler:
 • 1 su bardağı irmik
 • 50 gram tereyağı
 • 1 su bardağı süt
 • 1 su bardağı su
 • 1 su bardağı şeker
 • 2 yemek kaşığı çam fıstığı
 • 6 yemek kaşığı dondurma
Üzeri İçin:
 • Toz Antep fıstığı
Dondurmalı İrmik Helvası Hazırlanışı:

Bir su bardağı sütü ve suyu bir tencerenin içerisine boşaltıyoruz. Üzerine toz şekeri ilave edip, karıştırdıktan sonra ocağa alıyoruz. 5 dakika kadar kadar kaynatıp altını kapatıyoruz.

Dondurmalı İrmik Helvası
Geniş ve teflon bir tavanın içerisine 50 gram tere yağını atıp bir miktar kızartıyoruz. Üzerine fıstıkları ilave edip, bir iki çevirim kavuruyoruz. Ardından irmiği ekleyip rengi pembeye dönünceye kadar kavurmaya devam ediyoruz. İrmik yeteri kadar kavrulunca tavayı mutfak tezgahının üzerine alıp, şerbeti yavaş yavaş ilave ediyoruz. Şerbet sıcak olduğu için tava ile buluşunca etrafa sıçrama yapacaktır. Ellerinizi yakmamak için çok dikkatli davranın, mümkün olduğunca şerbetini yavaş ve sürekli tahta kaşık ile karıştırarak ilave edin. Şerbetin tamamını döktükten sonra tavayı yeniden ocağa alın ve karıştırmaya devam edin. Bir kaç dakika sonra irmik şerbeti tamamen çekecektir. Daha sonra tavanın kapağını kapatın ve helvayı 15 dakika dinlenmeye bırakın.

Bir çorba kasesinin dibini sudan geçirin. İçerisine helva koyun ve kenarlarına yapışacak şekilde ve ince bir tabaka halinde helvayı yayın. Üzerine 1 çorba kaşığı dondurma koyup, üzerini yine helva ile kapatın. Servis tabağına ters çevirerek helvayı kaseden çıkartın. Hazır olan helvayı,üzerine toz fıstık ile süsleyerek servis edebilirsiniz. Afiyet olsun...
]]>
Dondurma Çeşitleri https://www.dondurma.gen.tr/dondurma-cesitleri.html Tue, 04 Dec 2018 22:20:48 +0000 Dondurma çeşitleri; Yazın en gözde ve en güzel yiyeceği olan dondurma, içine şeker ilave edilen, meyve suları ve ya sütten dondurularak elde edilen soğuk bir tatlı çeşitidir.Dondurma farklı metotlarla yapıla Dondurma çeşitleri; Yazın en gözde ve en güzel yiyeceği olan dondurma, içine şeker ilave edilen, meyve suları ve ya sütten dondurularak elde edilen soğuk bir tatlı çeşitidir.

Dondurma farklı metotlarla yapılabilir. Hazırlanan dondurma tozları meyve suları, süt ve süt tozlarıyla birleşerek fabrikada makinalar da yapılır. Diğer bir yöntemde döndürme usulü dondurma yapılışıdır. Süt ve şeker döndürülerek dondurma oluşumu sağlanır. En çok beğenilen yapım şekli ise dövme dondurmadır, demir çubukla dövülerek yapılır ve çok beğenilen maraş dondurmasının yapılış yöntemidir.

Protein ve fosfor yönünden zengin bir besin olan dondurmayı, her mevsim bulmak mümkündür. Yaz kış yenilmesinde bir sorun bulunmamaktadır. Her türlü kurutulmuş ve ya yaş meyveden yapılabildiği gibi yemişlerden, çikolatalardan, karamelden ve bir çok besinden çeşidi bulunan dondurma çeşitleri piyasada sıklıkla tüketilmektedir. Algida magnum cornetto gibi markalar bir çok çeşit sunmaktadır ve tercih edilen dondurma markalarıdır.

Dondurma Çeşitleri
Başlıca tüketilen dondurma çeşitlerinden bazıları; vişneli, limonlu, böğürtlenli, antep fıstıklı, yer fıstıklı, bademli, çilekli, vanilyalı, kakaolu v.b. gibi birçok yemiş ve meyve içeriklidir. Farklı lezzette dondurma severler içinde yaş pastalı, kadayıflı, baklavalı gibi bir çok tatlıyla kombine edilmiş dondurma çeşitleri de bulunmaktadır.

Dünyada da meşhur olan Kahramanmaraş dondurmasının enfes lezzet sırrı hala kendini korumaktadır ve en çok tercih edilen dondurma çeşitidir. %100 keçi sütünden üretildiği için sağlık açısından da oldukça zengin bir dondurma çeşitidir.

Geniş çeşit yelpazesi ise zevkimize göre tercih edebileceğimiz bir çok dondurma çeşitini yaz kış bulmamız çok kolayken, isteyenler de evde kendileri farklı meyve yemişler bir çok çeşitte dondurma lezzeti elde edebilirler.
]]>
Rüyada Dondurma Görmek https://www.dondurma.gen.tr/ruyada-dondurma-gormek.html Wed, 05 Dec 2018 19:02:58 +0000 Rüyada dondurma görmek, genellikle rüyada dondurmanın görülmesi pek hayırlı olarak yorumlanmaz. Rüya sahibinin yaşayacağı büyük zorluklara, üzüntü ve sıkıntılı günler yaşayacağına delalet etmektedir. Genel olarak rüya Rüyada dondurma görmek, genellikle rüyada dondurmanın görülmesi pek hayırlı olarak yorumlanmaz. Rüya sahibinin yaşayacağı büyük zorluklara, üzüntü ve sıkıntılı günler yaşayacağına delalet etmektedir. Genel olarak rüyada görülen dondurma kişinin hem ailesi hem de evliliği 
ile yaşayacağı olumsuzluklar sonucunda kötüye gideceğine, hatta nerede ise kopma noktasına geleceğini işaret etmektedir. Özellikle rüya sahibinin bütün düzeninin bozulacağına, iş yaşantısında meydana gelecek sıkıntılar sonrasında işinin bozulacağına delalet eder. İşlerin kötü gitmesinden dolayı rüya sahibinin ağzının tadının kaçacağını rivayet etmektedir.

Rüyada dondurma görmek, eğer kişi rüyasında erimiş bir dondurma görür ise, ideallerine kavuşamayacağına ve planlayarak istediği hiç bir şeyin olmayacağı anlamına gelmektedir. Ayrıca kış mevsiminde dondurma yediğini gören kişi, büyük hayal kırıklığı yaşayacağına, kendisini derinden etkileyecek ve büyük bir üzüntü yaşamasına sebep olacak haber almasına delalet etmektedir. Hatta yaşadığı sıkıntı ve üzüntü sonrasında günlerce kendi içine kapanacağına işarettir. Genellikle rüyasında yaz mevsiminde meyveli dondurma yemesi, kişinin kısmetinin açılacağına ve birden çok talibi olacağına iş hayatında güzel teklifler alacağına rüya delalet etmektedir.

Rüyada Dondurma Görmek
Rüyada dondurma görmek, çoğunlukla küs olan kişiler ile barışmaya, yeni arkadaşlıklar kurmaya, hayırlı işler yapmaya, iş hayatında yeni anlaşmalar imzalamaya ve eski arkadaşları ile hareket etmesi anlamına gelmektedir. Rüyada başkasından dondurma istemek, yakın bir arkadaşınızın hayırlı işinin olmasında vesile olacağınıza, ayrıca hiç bir değeri olmayan malı sanki çok pahalı bir malmış gibi elinizden kolaylıkla çıkaracağınıza işaret etmektedir. Eğer rüyanızda başka birisine dondurma yedirirken görürseniz, kendi yapmış olduğunuz suçları başka masum birinin üzerine atarak kurtulduğunu delalet eder. 

Rüyada dondurma görmek, başka rivayetlere göre rüya sahibi açısından sevinmeye, mutlu olmaya, huzura ermeye, rahatlamaya, karşısına çıkan güzel fırsatları değerlendireceğine rivayet edilmektedir. Hatta dondurma görmek kişi için hayırlı kısmete, ailesi ve sevdikleri ile mutlu, huzurlu ve güzel zamanlar geçireceğini işaret etmektedir. Ayrıca hem iş hem de aşk hayatında yeni planlar yapmasına ve attığı adımların daha çok başarılı olacağına rüya delalet etmektedir.
]]>
Muzlu Dondurma Tarifi https://www.dondurma.gen.tr/muzlu-dondurma-tarifi.html Thu, 06 Dec 2018 04:59:10 +0000 Muzlu dondurma tarifi, özellikle herkesin severek yediği bir dondurma çeşididir. Yaz aylarında gelen misafirlerinizin serinlemesi için en güzel ikramlardan birisidir. En çok yaz mevsiminde sahil kenarında büyük küçük herkesin yed Muzlu dondurma tarifi, özellikle herkesin severek yediği bir dondurma çeşididir. Yaz aylarında gelen misafirlerinizin serinlemesi için en güzel ikramlardan birisidir. En çok yaz mevsiminde sahil kenarında büyük küçük herkesin yediği bir besin öğesidir. Dışarıda gezerken, yürüyüşe çıktığınızda, pastahanede otururken ya da evde film izlerken yemekten en çok zevk aldığınız dondurma keyfidir. Dondurma pek çok meyve ile hazırlanırken en favori olanları ise sade, çikolatalı ve kaymaklı dondurma çeşididir. Ancak çocuklar muzu sevdiği için muzlu dondurma daha fazla rağbet görmektedir.

Muzlu dondurmanın tarifinin malzemesi,
 • 500 gram tam yağlı süt,
 • Yarım kilo muz,
 • 1 tatlı kaşığı salep,
 • 2 su bardağı şeker (isteğe göre arttırılabilir),
 • 1 çay kaşığı limon tuzu,
Muzlu Dondurma TarifiMuzlu dondurmanın üzeri için,
 • Çikolata sosu,
 • Fındık parçaları,
Muzlu dondurmanın hazırlanışı, öncelikle muzları ortadan ikiye ayıralım ve içindeki siyah renkli lif dokusunu çıkaralım. Eğer muzun içindeki siyah lifli dokuyu almazsak dondurmanın içinde siyahlıklar olur. Lifleri alınan muzları tahtanın üzerinde küp şeklinde doğrayalım. Doğranan muzları kasenin içine alalım. Diğer bir kabın içine toz şekeri ilave edelim ve sütünü de karıştırarak ilave edelim. Daha sonra şeker ve süt karışımının içine salebi, muzları ve limon tuzunu da ekleyerek kaşıkla karıştıralım. Kaşıkla karıştırma işleminden sonra mikser ile malzemeleri ezelim. Muzlu dondurmayı derin dondurucuya dayanıklı kaba koyalım ve her 15 dakikada bir dondurma kıvama gelene kadar mikserle iyice çırpalım. Dondurma artık mikser ile çırpılmayacak kıvama geldikten sonra yaklaşık yarım saat kadar buzlukta dinlendirin. Muzlu dondurmayı kasenin içine top şeklinde koyun ve üzerine fındık parçaları ve çikolata sosu dökün, servise hazır. Afiyet olsun.
]]>
Sıcak Dondurma https://www.dondurma.gen.tr/sicak-dondurma.html Thu, 06 Dec 2018 06:04:29 +0000 Sıcak dondurma, daha önce hiç denemeyen ve tatmayan kişilerin mutlaka denemesi ve tatması gereken lezzetlerden biridir. Dondurma denilince akla soğuk gelse de sıcak dondurma da akıllarda yer edecektir. Dondurma yapımı ç Sıcak dondurma, daha önce hiç denemeyen ve tatmayan kişilerin mutlaka denemesi ve tatması gereken lezzetlerden biridir. Dondurma denilince akla soğuk gelse de sıcak dondurma da akıllarda yer edecektir. Dondurma yapımı çok kolay gibi görünse de yapım aşaması oldukça uzun sürer. Sıcak dondurma çocuklarınız ve sevdikleriniz için hazırlayabileceğiniz harika bir tariftir. Sıcak dondurma nasıl yapılıyor hep birlikte göz atalım.

Sıcak dondurma için gerekli malzemeler

 • Yarım kilo Maraş dondurması (sıcak dondurma için kullanılacak dondurmanın mutlaka sert yapıda olması gerekir. Bunun için en uygun dondurma Maraş dondurmasıdır.)
 • 1 su bardağı mısır gevreği
 • 2 tane yumurta beyazı
 • Yarım su bardağı çekilmiş fındık ya da ceviz
 • 1 çay kaşığı tarçın
 • 2 yemek kaşığı toz şeker
 • 2 yemek kaşığı galeta unu
 • Kızartmak için yeteri kadar sıvıyağ
 • 1 tutam tuz
 • Çikolata sosu ve bal

Sıcak Dondurma Yapılışı

Sıcak dondurma yapımında kullanılacak Maraş dondurma buzluktan alınır ve şekil alacak kıvama gelene kadar oda sıcaklığında bekletilir. Eldiven takılarak kıvama gelen dondurma kişi sayısı göz önünde bulundurularak parça parça bölünerek top şeklinde yuvarlanır. Yuvarlanan dondurmalar tekrar buzluğa alınarak donması beklenir.

Sıcak Dondurma

1 yumurta sarısı ufak bir kasenin içinde çatal yardımı ile kar gibi olana kadar çırpılır. Mısır gevreği, galeta unu, toz şeker, fındık ya da ceviz mutfak robotuna alınarak çok ince olmayacak şekilde çekilir. Sonra üzerine tarçın ve tuz eklenerek karıştırılır. Buzluktaki dondurma topları buzluktan alınır. Her bir top ilk önce yumurta beyazına, sonra mısır gevreği karışımına bulanıp, tekrar buzluğa alınır. Yaklaşık 3-4 saat buzlukta bekletilir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra buzluktan alınarak tekrar ilk önce yumurta beyazına sonra mısır gevreğine bulanır. Yeteri kadar sıvıyağ kızartma tavasına alınarak kızdırılır. Yumurta beyazı ve mısır gevreğine ikinci kez bulanan dondurmalar hiç bekletilmeden kızgın yağa atılır. Bir dakika kızgın yağda kızartılarak yağdan alınır. Her bir dondurma topu tek tek kızartılır. Kızaran dondurmalar kağıt havlu serilmiş bir tabağa çıkartılır. Servis esnasında üzerine çikolata sosu ve bal gezdirilir. Dondurmalar kızartıldıktan sonra sıcak sıcak servise sunulur. Afiyet olsun.

]]>
Kolay Dondurma Tarifi https://www.dondurma.gen.tr/kolay-dondurma-tarifi.html Thu, 06 Dec 2018 23:05:30 +0000 Kolay dondurma tarifi, dondurmayı sevenler için oldukça pratik bir tariftir. Evde malzemeleriniz varsa, hemen yapabileceğiniz dondurmayı keyifle ikram edebilirsiniz. Yazın sade olarak, kış geldiğinde tatlılarla birlikte dondurma ziya Kolay dondurma tarifi, dondurmayı sevenler için oldukça pratik bir tariftir. Evde malzemeleriniz varsa, hemen yapabileceğiniz dondurmayı keyifle ikram edebilirsiniz. Yazın sade olarak, kış geldiğinde tatlılarla birlikte dondurma ziyafeti çekebilirsiniz. Tarifimizi sütlü olarak hazırlayacağız. Sizler isterseniz içine çikolata, meyve, fındık parçacıkları, ceviz gibi malzemeler ilave ederek dondurmanızı zenginleştirebilirsiniz. Vereceğimiz malzemelerle dört kişilik dondurma yapabilirsiniz. Eğer daha fazla yapmak isterseniz, ölçüleri orantılı olarak arttırmalısınız. Kolay dondurma tarifini isterseniz birlikte yapmaya başlayalım. Ne kadar kolay hazırlandığını sizler de göreceksiniz. Sadece 15 dakikada hazırlayacak, 25 dakikada pişirerek lezzetli bir dondurma elde edeceksiniz. Hepinize kolay gelsin.

Kolay dondurma tarifi için gerekli malzemeler
 • 2 su bardağı süt
 • 200 gram süt kreması
 • 1 tatlı kaşığı vanilya
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 4 adet yumurta sarısı
Kolay dondurma tarifi yapılışı

Öncelikle sütü çelik bir tencereye alın. Buna vanilyayı koyarak, orta ateşte sürekli karıştırıp kaynatın. Daha sonra tencereyi ateşin üzerinden indirin. Yaklaşık 15 dakika kadar kenarda bekletin. Ardından süzerek, malzemeyi bir kasenin içine alın. Çelik tencereye ise, toz şekeri ve dört yumurta sarısını koyun. Bunları el mikseriyle hızlı şekilde çırpın. Beklettiğiniz sütü buna azar azar ilave ederek, karıştırmaya devam edin. Başka bir tencerede su kaynatın. Bu tencerenin üzerine malzeme olan çelik tencereyi oturtun. Şimdi yaptığınız benmari usulüyle karışımın pişmesini sağlamaktır. Fakat devam lı karıştırmayı ihmal etmeyin. Ortalama 10-15 dakikada karışım krema gibi olacaktır. Burada malzemenin kaynamaması gerekiyor. Krema gibi olunca, malzeme kaşığa yapışacak kıvama geldiğinde, hemen başka bir yere alın. Burada üzerinin kaymaklaşmaması için karıştırmayı sürdürün. Bunu soğuyuncaya kadar yapın. Elde ettiğiniz karışım pürüzsüz bir yapıda olmalı.

Kolay Dondurma Tarifi
Şimdi başka bir kabın içine süt kremasını koyun. Bunu hafifçe çırpın. Daha önceden yaptığınız kremayı da buna azar azar ilave ederek yedirin. Karışımı homojen hale getirince, kabın ağzını kapatarak buzluğa koyun. Burada donuncaya kadar bekletin. Donan karışımı cam kasenin içine alın ve üstünü alüminyum folyo ile kapatın. Yeniden buzlukta 15-20 dakika kadar tutun. Daha sonra dışarı alarak mikserle karışımı iyice çırpın. Artık dondurma kıvamını yakalayacaksınız. Dondurma yapımında bu şekilde ara ara çırpma yapmamız dondurmanın buzlanmasını önleyebilmek içindir. Bundan sonraki aşamada dondurmayı kapaklı bir kabın içine koyarak buzlukta saklayabilirsiniz. İkramınızı yapacağınız zaman, servis kaselerine alarak üzerlerini ceviz, fındık gibi malzemelerle süsleyerek sunum yapabilirsiniz.

Afiyet olsun.
]]>
Kızarmış Dondurma https://www.dondurma.gen.tr/kizarmis-dondurma.html Fri, 07 Dec 2018 18:38:22 +0000 Kızarmış dondurma, süt, krema ve şeker gibi maddelerin karıştırılması ile elde edilen bir tatlı türü olan dondurmanın binlerce çeşidi vardır. Bazı tarifler de yumurta da kullanılabilir. Vanilya, kakao, çikolata Kızarmış dondurma, süt, krema ve şeker gibi maddelerin karıştırılması ile elde edilen bir tatlı türü olan dondurmanın binlerce çeşidi vardır. Bazı tarifler de yumurta da kullanılabilir. Vanilya, kakao, çikolata, karamel, meyve suyu, meyve parçacıkları, kuruyemiş gibi birçok ürün kullanılarak hazırlanan dondurma farklı şekillerde hazırlanabilir. Daha önceleri yalnızca süt, krema ve meyve aromalarının karıştırılması ile elde edilen dondurma günümüzde daha farklı malzemeler de kullanılarak hazırlanabilmektedir. Ülkemizde dondurma önceden yalnızca dövülerek elde edilmekteydi. Dövme dondurma ülkemizde Maraş dondurması olarak bilinir. Salep eklenerek dondurmanın kıvamı yoğunlaştırılır. Kaynayan süt ise karıştıra, karıştıra soğutulur. Ardından dövme işlemi ile dondurulur. Çevresi buz tabakası ile doldurulur ve aynı anda devamlı dövülür. Bu sayede dondurma sakız gibi uzayarak kolaylıkla erimez. Maraş'ta dondurma döner bıçağı ile kesilerek servis yapılır.

Kızarılmış dondurma kulağa değişik gelse de lezzet bakımından mükemmeldir. Meksika mutfağına ait olan kızarmış dondurmayı evde kolaylıkla yapmak mümkündür. Dondurma yapımı oldukça kolay olsa da yapım aşaması oldukça uzun sürer. Bu nedenle yapılışı oldukça zaman alabilir. Kızartılmış dondurmayı daha önce hiç denemediyseniz bu tarifi denedikten sonra vazgeçilmez tarifleriniz arasında yer alacağına emin olabilirsiniz. Kızartılmış dondurma top şeklinde ya da kare dilimler şeklinde hazırlanarak servise sunulabilir. Bu mükemmel dondurma tarifi nasıl yapılıyor, hangi malzemeler kullanılıyor gelin hep birlikte hazırlayalım.

Kızarmış Dondurma İçin Gerekli Malzemeler

 • 500 gr Maraş dondurması (Sert bir yapıya sahip olduğu için kızarmış dondurma için tercih edilebilecek en uygun dondurma türüdür)
 • 250 gr mısır gevreği
 • 4 tane yumurta beyazı
 • 2 yemek kaşığı toz şeker
 • Kızartmak için 500 ml sıvıyağ
 • Fındık, ceviz ve tarçın

Kızarmış DondurmaServis İçin

 • Çikolata sosu ve bal

Kızarmış Dondurma Yapılışı

Kızarmış dondurma için Maraş dondurması 8 parçaya kesilir. Kesilen her parça el ile top şekline getirilir. Top haline gelen dondurma birbirine yapışmayacak şekilde bir kaba yerleştirilerek buzluğa atılır. Buzlukta en az 2 saat kadar donması beklenir. Dondurma buzlukta donduktan sonra dışı için kullanılacak harç hazırlanır. Mısır gevreği, ceviz, tarçın, fındık ve toz şeker mutfak robotuna alınarak inceltilir. Kıvamı çok ince olmamalıdır. Çukur bir kabın içine yumurta beyazları alınarak mikser ile kar gibi olana kadar çırpılır. Donan dondurma topları buzluktan alınarak yumurta aklarına bulanır. Yumurta akından sonra mutfak robotunda parçalanan malzemeler her tarafı kaplanacak şekilde bulanır. Harçla buluşturulan dondurma topları tekrar buzluğa atılır ve donması için yaklaşık 2 saat beklenir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra tekrar yumurta akına bulanıp, her tarafı kapatılacak şekilde mısır gevreğine batırılır. Bu sayede 2. kat tamamlanmış olur. Bu şekilde yine dondurma topları buzluğa atılarak 1 gece kadar bekletilir.

Bir gece buzlukta bekledikten sonra artık kızartma işlemine geçilebilir. Çukur bir tencerenin içine sıvıyağ alınarak yağ iyice kızdırılır. Yağın oldukça bol tutulması gerekir. Dondurma topları yağın içinde rahat hareket etmeli ve birbiri ile temas etmemelidir. En güzeli her bir topu tek olacak şekilde kızartmaktır. Dondurma topu kızan yağın içine atılarak ağır ağır çevrilerek her tarafı eşit kızartılır. Kızartma işlemi yaklaşık 1 dakika sürmelidir. Kızaran dondurma topunun rengi bal renginde olmalıdır. Kızardıktan sonra üzerine kaşık yardımı ile şerit şeklinde bal ve çikolata sosu gezdirilerek servis edilir. Kızardıktan en geç 5 dakika sonra servis edilmesi önerilir. Afiyet olsun.

Not: Kızarmış dondurmanın hazırlanış aşaması biraz zor gibi görünse de sonuca ulaşıldığında verilen eme]]> Kakaolu Dondurma Tarifi https://www.dondurma.gen.tr/kakaolu-dondurma-tarifi.html Sat, 08 Dec 2018 12:53:48 +0000 Kakaolu dondurma tarifi, daha çok insanların yaz aylarında ihtiyaç duyduğu tariflerden biridir. İnsanlar özellikle misafirleri geleceği zaman ya da kalabalık davetlerde bu gibi tariflere ihtiyaç duyarlar. Çünkü hem hesaplı hem de Kakaolu dondurma tarifi, daha çok insanların yaz aylarında ihtiyaç duyduğu tariflerden biridir. İnsanlar özellikle misafirleri geleceği zaman ya da kalabalık davetlerde bu gibi tariflere ihtiyaç duyarlar. Çünkü hem hesaplı hem de dışarıda satılan kakaolu dondurmalardan çok daha lezzetli tatlılar ortaya çıkarmak için bu gibi tarifleri uygulamak çok daha mantıklıdır. Eğer sizlerde isterseniz birazdan vereceğim kakaolu dondurma tarifini uygulayarak çok güzel sonuçlara varabilirsiniz. Yapacağınız dondurmayı, tarife ne kadar uygun bir şekilde yaparsanız o kadar büyük bir başarı elde edeceğinizden emin olabilirsiniz. Bu nedenle tarifi dikkatli bir şekilde takip edin. Evde yapacağınız kakaolu dondurma içerisinde koruyucu maddeler ya da diğer zararlı katkı maddeleri bulunmadığı için bu tarif çok daha sağlıklı bir şekilde hazırlanır. Bu durumun yanı sıra yapacağınız dondurma sizin tarafınızdan hijyen kuralları içerisinde yapıldığı için bu konuda da en üst sırada olacaktır. Bu tarife genel olarak bakıldığında sağlık açısından diğer dondurmalara göre çok büyük öncelik sağlar. Sizlerde çocuklarınız için ya da misafirleriniz için bu tarifi uygulayabilirsiniz. Şimdi vereceğim malzemeler genellikle her evde bulunabilen malzemelerdir. Bu nedenle malzeme temini çok zor olmayacaktır. Şimdi kollarınızı sıvayarak malzemeleri temin edin ve yapılış aşamalarına geçin.


Malzemeler:
 • Bir litre kadar inek sütü,
 • Bir adet yumurta sarısı,
 • İki yemek kaşığı mısır nişastası,
 • Bir su bardağı kakao,
 • Bir paket vanilya,
 • Son olarak bir su bardağı şeker
İşte bu kadar basit malzemeleri sizlerde hazırlayarak yaz aylarında içinizi serinletecek mis gibi kakaolu bir dondurma yapabilirsiniz. İsterseniz malzemeleri iki katına çıkararak porsiyon sayısını arttırabilirsiniz. Üstelik yapacağınız dondurmayı, uzun süreler boyunca buzlukta donmuş bir şekilde saklayabileceğiniz için artan dondurmalar boşa gitmemiş olacaktır. Şimdi kakaolu dondurma tarifi ile yapılış aşamasına geçebilirsiniz.

Kakaolu Dondurma Tarifi
Yapılışı:
Öncelikle bir kaba yumurtanızı kırın ve yumurtanın sarısını alarak orta boy bir tencere içerisinde çırpın. Daha sonra ise malzemelerde bahsi geçen vanilya ve kakaoyu ekleyerek tekrar çırpmaya devam edin. Kısa bir çırpma işlemi sonrasında ise elimizde bulunan tüm şekeri de ekleyerek tekrar çırpma işlemine devam edelim. Malzemeler iyice karışana kadar bu işleme devam edelim. Bu işlemler iyi yapılmadığında mutlaka bir yerlerden kendisini olumsuz bir durum olarak göstermektedir. 

Yapılan bu işlemler sonrasında elimizde bulunan iki yemek kaşığı mısır nişastasını da malzemeler içerisine ekleyelim. Daha sonra bir mikser yardımı ile yavaş yavaş sütü ekleyerek bu karışımı çırpalım. Bir yandan çırptıkça bir yandan süt eklemeye devam edin. Böylece tüm malzemelerin süte karışmasını sağlayacaksınız. 

Şimdi yapmış olduğunuz bu karışımı ocağa alma zamanı geldi. Tencerenizi ocağınızın orta gözüne alarak bu karışımı kısık ateşte pişirmeye başlayın. Bir süre sonra karışım kaynamaya başlayacaktır. Kaynamaya başlar başlamaz dakika tutun ve iki dakika kaynadıktan sonra ocaktan alın. Bu karışım ılıklaşana kadar bir kenarda beklemelidir. Bu bekleme sırasında kesinlikle ara ara karıştırmanız gerekecektir. Çünkü karıştırdıkça üzerinde oluşan kabuklaşma engellenmiş olacaktır.

Karışım biraz soğuduktan sonra artık kakaolu dondurma tarifi sonuna geldik sayılır. Şimdi karışımı dondurucuya atın ve iyice sertleşene kadar buzluktan çıkarmayın. Bu işlem yaklaşık olarak 3-4 saat sürecektir. Bu dondurmayı en geç bir buçuk haftada tüketmelisiniz. Son olarak belirtmek isterim ki servis yaparken tabaklarla birlikte bir süre buzlukta tekrar dondurun. Böylece erimenin önüne geçebilirsiniz. 
]]>
Dondurma Tarifleri https://www.dondurma.gen.tr/dondurma-tarifleri.html Sat, 08 Dec 2018 13:13:59 +0000 Dondurma tarifleri, dondurma şeker, meyve suyu, kakao, süt gibi malzemelerin dondurulması ile elde edilen bir tatlı türüdür. Dondurma elle ya da farklı makineler ile hazırlanarak dondurulur. 100 gr dondurma yaklaşık 100 Dondurma tarifleri, dondurma şeker, meyve suyu, kakao, süt gibi malzemelerin dondurulması ile elde edilen bir tatlı türüdür. Dondurma elle ya da farklı makineler ile hazırlanarak dondurulur. 100 gr dondurma yaklaşık 100-200 kaloridir. A, B, D vitaminleri bakımından, ayrıca bazı mineraller bakımından zengin içeriğe sahiptir. Piyasalarda her çeşidine ulaşılabilen dondurma paketlenmiş ya da açık şekilde yılın her ayında bulunabilen bir üründür. Her türlü meyve, kuruyemiş, çikolata, karamel gibi malzemeler ile hazırlanabilir.

Dondurma yapılırken verilen malzemelerin miktarına ve süreye çok dikkat edilmelidir. Yeteri kadar ya da yeterinden çok fazla malzeme kullanıldığında ya da karıştırma süresinin kısa ya da uzun tutulması sonucu sonuç istenilen gibi olmayabilir. Hazırlanan dondurmanın kalitesi bu etkenler nedeniyle yakalanamayabilir. Dondurma yaparken bazı noktalara çok dikkat edilmelidir.

Örneğin, dondurma malzemesi olarak kullanılan meyve suları kesinlikle kaynatılmamalıdır. Kullanılan şeker miktarına çok dikkat edilmelidir. Çok fazla şeker kullanıldığında dondurma hem çok tatlı hem de yumuşak bir kıvamda olur. Dondurmada kıvam yakalayabilmek için soğutma anında devamlı karıştırılması da önemli bir ayrıntıdır.

Dondurma Tarifleri

Sütlü Dondurma İçin Gerekli Malzemeler

 • 2 su bardağı süt
 • 1 kahve kaşığı vanilya
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 4 tane yumurta sarısı
 • 200 gr süt kreması

Sütlü Dondurma Yapılışı

2 su bardağı süt uygun bir tencereye alınarak üzerine vanilya eklenir. Orta hararetli ocakta 1-2 taşım kaynatılıp ocaktan alınır. 20 dakika kadar dinlendirildikten sonra süt bir tülbent yardımı ile başka bir kabın içine süzülür. Yumurta sarıları ve toz şeker süt kaynatılan tencereye alınır ve mikser yardımı en hızlı ayarda çırpılır. Üzerine ılıyan süt yavaş yavaş dökülüp devamlı karıştırılır. Karışım içi su ile doldurulmuş farklı bir tencere içine alınarak sürekli karıştırılarak pişirilir. Bu aşamada malzemelerin kaynamaması gerekir. Karışım krema kıvamı alıncaya kadar yaklaşık 15 dakika pişirilmelidir. Oluşan krema kaşığa yapışmayacak kıvamda olmalıdır. Kaşığa yapışmayan kıvama ulaştığında farklı bir kabın içine aktarılarak soğumaya bırakılır. Soğuma aşamasında üzerinin kaymaklaşmaması için ara ara karıştırılmalıdır.

Dondurma Tarifleri

Süt kreması çukur bir kabın içine alınır ve hafif hareketler ile çırpılır. Hazır hale gelen soğuk krema soğuyan karışıma yavaş yavaş eklenerek, harca karıştırılır. Hazırlanan dondurmanın üstü kapatılarak buzluğa atılır ve donması beklenir. Donan karışım çukur bir cam kaseye alınır, tekrar üzeri folyo ile kapatılıp 20 dakika daha buzlukta bekletilir. Karışım toparlanmaya başladığında buzluktan alınarak mikser yardımı ile 1 dakika kadar çırpılır. Tekrar üzeri folyolanarak buzluğa atılır ve 20 dakika kadar daha bekletilir. Bekleme süresi tamamlanınca mikser ile 1 dakika kadar daha çırpılır. Çırpma işlemi malzemeler dondurma kıvamı alana kadar aynı şekilde devam ettirilir. Hazır hale gelen dondurma ağzı kapalı saklama kaplarına alınıp buzlukta bekletilir. İstenilen zaman servise sunulur. Afiyet olsun.

Limonlu Dondurma

Limonlu Dondurma İçin Gerekli Malzemeler

 • 1 tane limon ve kabuğu rendesi
 • 2 su bardağı süt
 • 2 tane yumurta
 • 1 paket sade krem şanti

Limonlu Dondurma Hazırlanışı

Yumurta akları çukur bir kabın içine alınarak kar gibi olana kadar çırpılır. Köpük haline gelen yumurta aklarının üzerine yumurta sarıları ilave edilerek mikser ile yüksek ayarda çırpılır. Ardından yumurtaların üzerine krem şanti, süt, limon suyu ve limon kabuğu rendesi eklenir. Malzemeler 5 dakika devamlı mikser ile çırpılır. Kıvamının oldukça yoğun olması gerekir. Hazır hale gelen limonlu dondurma saklama kaplarına boşaltılarak dondurucuda donana kadar beklenir. Dondurma]]> Dondurma https://www.dondurma.gen.tr/dondurma.html Sun, 09 Dec 2018 07:49:37 +0000 Dondurma, eskiden olsa sadece yaz aylarında tüketilen bir yiyecek olmasına rağmen, artık yaz kış revaçta olan bir yiyecektir. Yazın serinletici tadıyla, kışın eşsiz lezzetiyle herkesin gözdesidir. Süt ve şeker dondurmanın tem Dondurma, eskiden olsa sadece yaz aylarında tüketilen bir yiyecek olmasına rağmen, artık yaz kış revaçta olan bir yiyecektir. Yazın serinletici tadıyla, kışın eşsiz lezzetiyle herkesin gözdesidir. Süt ve şeker dondurmanın temel malzemeleridir. Bunlara meyve, çikolata ilavelerle değişik dondurmalar hazırlanmaktadır. Küçük büyük demeden herkes dondurma yemeyi sever. Hem tatlı ihtiyacını gidermekte, hem de kendine has lezzetiyle farklı bir yiyecektir. Üstelik dondurmayı hem dışarıdan alabilir, hem de evinizde kendiniz yapabilirsiniz. Değişik meyvelerden, kakao, salep, vanilya gibi besinlerden yararlanarak, farklı dondurma türlerini kolayca yapabilirsiniz. Sadece bazı püf noktalarına dikkat etmelisiniz.


Dondurma yapımında nelere dikkat etmelisiniz

Dondurma yapmayı isterseniz öncelikle tarifteki malzemelerin miktarına ve sürelere riayet etmelisiniz. Az ya da fazla malzeme kullanırsanız, malzemeleri uygun şekilde karıştırmaz, soğutmaz iseniz, evde yapacağınız dondurmanın istediğiniz kıvamda ve kalitede olmasına engel olursunuz. Dondurma yapımında kullanılacak sütü ve meyveleri de özenle seçmelisiniz. Dondurma yapmak, daha doğrusu tam kıvamında bir dondurma yapmak için püf noktalarına riayet etmelisiniz. Eğer meyve suyu kullanacaksanız, bunu kaynatmamanız gerekir. Bunu meyve suyunun tadını kaybetmemesi için yapmalısınız. Ayrıca dondurmanın içine konulacak şeker miktarı da önemlidir. Çok fazla şeker koyarsanız, hem tatlı bir dondurma yapacak, hemen karıştırırken yumuşak kalacağından, dondurmanız sıvılaşacak. Dondurmanın tam kıvamında olması için, soğutma sırasında dondurmayı sürekli karıştırmalısınız. Çünkü soğuktan içindeki su molekülleri kristalize olur, dondurucudan aldığınızda dondurmanız da su kıvamında olur. Kaliteli dondurma demek buzlukta olduğunda bile, asla buzlanmayan dondurmadır. Kaliteli malzemeler kullanır, deep frezli buzdolabınız olur ve dondurma yapımı için ev tipi cihazlarınız olursa, dondurmanız hazır satılanları aratmaz.

Dondurma
İyi dondurma nasıl olmalı

Herhangi bir dondurmanın tüketiciler tarafından beğenilmesi tadına, yapısına, rengine, erime kalitesine, görünüşüne ve ambalajına bağlıdır. Görünüm ilk etkiyi yaratandır. Ancak dondurmanın tadı beğenilmesini sağlar. İyi ve kaliteli olan bir dondurma, ancak yenirken anlaşılır. Sütü iyi pişirmezseniz, dondurmanızın iyi olmasını beklememelisiniz. İçine suyu uygun miktarda koymazsanız, yapısı bozuk bir dondurma yaparsınız. İçine koyacağınız maddelerde yapısını etkileyen unsurlardır. Doğal bir lezzeti yakalayan dondurmayı herkes beğenir. İyi yapılan kaliteli bir dondurmayı -20 derecede olmak kaydıyla 1-2 yıl süreyle saklayabilirsiniz.

Dondurmanın kalitesiyle, onun duyusal özellikleri doğru orantılıdır. Yani kokusu, tadı, rengi, yapısı, görünümü, erime özelliği iyi olan dondurma aynı derecede kalitelidir. Bu özelliklerin en önemli olanı dondurmanın yendiğinde ağızda bıraktığı lezzetidir. Daha ağzınızda sakız kıvamında eriyen bir dondurma kalitelidir. Asla dondurmayı yediğinizde buzlu bir lezzeti olmamalıdır. Buz kristallerinin oluşmaması, dondurmanın içindeki hava kabarcıklarıyla donmayan süt proteini, şeker, katkı maddeleri ve yağ globüllerinin en iyi şekilde karışmasına bağlıdır. Bu nedenle yağ globülleri ve buz kristalleri iyi bir dondurmada çok küçük olmalıdır. Dondurmayı kaliteli yapan süt yağı, aroması, kıvamı, yapısı, aynı zamanda dayanıklılığını belirleyen unsurlardır. Taze dondurma, düşük sıcaklıkta bulunan dondurma, bu haliyle bile fiziksel yapısını muhafaza etmelidir.

Lezzet dondurmada kalitenin en önemli göstergesidir

Lezzeti güzel olan bir dondurma tüketildiğinde, bu etkiyle psikolojik olarak dondurmanın kaliteli olduğu düşünülebilir. Bir anlamda dondurmanın kalitesi lezzete bağlı olarak değerlendirilmiş olur. Diğer unsurlar bunun etkisiyle tüketiciye daha iyi görünür.]]> Çikolatalı Dondurma Tarifi https://www.dondurma.gen.tr/cikolatali-dondurma-tarifi.html Sun, 09 Dec 2018 15:04:25 +0000 Çikolatalı Dondurma, onun gibi bir lezzete karşı koymak çok zor.Tarifimize katılan kakao ve bitter çikolata onu esmerleştirdi ve tabiki zenginleştirdi. Şimdi  sıra tarifimizde. İster kasede, ister kağıt helva arasında tadını Çikolatalı Dondurma, onun gibi bir lezzete karşı koymak çok zor.Tarifimize katılan kakao ve bitter çikolata onu esmerleştirdi ve tabiki zenginleştirdi. Şimdi  sıra tarifimizde. İster kasede, ister kağıt helva arasında tadını çıkartmayı size bırakıyoruz.

Çikolatalı Dondurma İçin Gerekli Malzemeler 
 • 300 gram süzme yoğurt 
 • 200 gram pudra şekeri 
 • 1 yemek kaşığı kakao
 • 200 ml krema
 • 1 çay kaşığı salep
 • 100 gram bitter çikolata
   Servisi için
     1/2 su bardağı ince çekilmiş fıstık

Çikolatalı Dondurma Tarifi
Yapılışı
Öncelikle pudra şekerimizi ve yumurtalarımızı şeker eriyene kadar iyice çırpıyoruz, daha sonrasında soğuk olan kremamızı ayrı bir kapta mikser yardımıyla yüksek devirde çırpıyoruz. Bitter çikolatamızı  küçük parçalar haline getiriyoruz dilerseniz rende olarak da kullanabilirsiniz. Kremamızı çırpmış olduğumuz yoğurda ekleyip sırasıyla kakaoyu ve toz salebi ekleyip o mikserimizin orta devrinde çırpmaya devam ediyoruz .Uzun veya yuvarlak bir kek kalıbını veya bir kasenin  tamamını streç film ile kaplıyoruz dondurma karışımını ekliyoruz sonrasında üzerini spatulayla düzelttikten sonra streç film ile sararak 8-10 saat kadar donması için derin dondurucuya  kaldırıyoruz. Islattığımız dondurma kaşığı ile şekil vererek  dondurmalarımızı kaselere servis ediyoruz. İsteğe bağlı olarak üzerine dilerseniz çekilmiş fıstık ekleyebilirsiniz. 

Afiyet olsun.
]]>
Sade Dondurma Tarifi https://www.dondurma.gen.tr/sade-dondurma-tarifi.html Sun, 09 Dec 2018 22:01:23 +0000 Sade dondurma tarifi, genel olarak dondurma büyük küçük herkesin severek yediği bir yiyecektir. Hem kış aylarında hem de yaz aylarında serinlemek için en çok tüketilen gıdadır. Çoğunlukla çocukların vazgeçemediği ve ne kad Sade dondurma tarifi, genel olarak dondurma büyük küçük herkesin severek yediği bir yiyecektir. Hem kış aylarında hem de yaz aylarında serinlemek için en çok tüketilen gıdadır. Çoğunlukla çocukların vazgeçemediği ve ne kadar yese yeniden istediği muhteşem lezzettir. Dondurma sade, ve çikolatalı baş kahramanları olduğu gibi aynı zamanda pek çok meyve seçeneği ile meyveli dondurmalarda muhteşem lezzettir. Çünkü herkesin damak tadı farklı ama dondurma zevki aynıdır. Evde kendiniz istediğiniz zaman kolaylıkla dondurma çeşitlerini yapabilirsiniz. Sizin içinde farklı bir deneyim olmuş olur. Öncelikle sade dondurmayı deneyerek başlayabiliriz.

Sade dondurma tarifi için malzemeler,
 • 1 litre tam yağlı süt,
 • 2 su bardağı süt kreması,
 • 2 su bardağı toz şeker,
 • 2 tatlı kaşığı salep,
Sade Dondurma TarifiSade dondurmanın hazırlanışı, öncelikle tencerenin içine sütü, süt kremasını, toz şekeri ve salebi katıp iyice karıştırarak yaklaşık 10 dakika kadar bekliyoruz. Daha sonra orta dereceli ateşte karıştırarak koyu kıvam alana kadar yaklaşık 10 ile 15 dakika arasında pişiriyoruz. Sade dondurmanın pişirme işlemi bittikten sonra ara ara karıştırarak soğutuyoruz. Hazırladığımız sade dondurma oda sıcaklığına geldiği zaman tel bir süzgeç yardımı ile süzüyoruz. Süzme işleminden sonra sade dondurmayı buzdolabına kaldırarak iyice soğumasını bekliyoruz. Eğer evde dondurma makineniz mevcut ise talimatına göre dondurmayı yaklaşık olarak 20 dakika dondurun. Dondurma makinesindeki işlem sonrasında derin dondurucunun içine girebilen kapalı bir kabın içerisine boşaltalım. Sade dondurmayı iyice donması için yaklaşık 2 saat kadar bekletelim. Evde dondurma makineniz yok ise hazırladığınız dondurmayı derin olmayan bir kabın içine boşaltın ve derin dondurucuya koyalım. Ancak her yarım saatte bir çıkarak çatal yardımı ile karıştıralım. Özellikle dondurmanın kenarlarında oluşan buzları kırarak dondurmayı karıştıralım. Karıştırma işlemini dondurma iyice donuncaya kadar devam ettirelim. Artık sade dondurma yemek için hazır. Afiyet olsun.
]]>
Damla Sakızlı Dondurma https://www.dondurma.gen.tr/damla-sakizli-dondurma.html Mon, 10 Dec 2018 11:55:54 +0000 Damla sakızlı dondurma; damla sakızı eski çağlardan bilinen, damla sakızı ağacından natürel yollarla üretilen ve Ege denizinde bulunan Sakız adasına ait olduğu varsayılan bir üründür. Kendine has aroması ve Fildişi rengind Damla sakızlı dondurma; damla sakızı eski çağlardan bilinen, damla sakızı ağacından natürel yollarla üretilen ve Ege denizinde bulunan Sakız adasına ait olduğu varsayılan bir üründür. Kendine has aroması ve Fildişi rengindeki sakız ağacından elde edilen reçine, Sakız adasının gözyaşları olarak da bilinir. Ana ürünümüzü kısaca bir tanıttıktan sonra şimdi gelelim bu harika, ferahlatıcı ve bir o kadar da şifalı ( göğüs hastalıklarına, böbrek hastalıklarına, idrar düzensizliğine, mide yanmalarına) üründen herkesin çok sevdiği damla sakızlı dondurma yapmaya başlayalım.

Malzemeler
 • 2 Litre tam yağlı Süt ( Sütün iyi kalitede olması çok önemli)
 • 2 buçuk bardak şeker (su bardağı)
 • 3 adet damla sakızı
 • 1 yemek kaşığı salep
 • 1 yemek kaşığı pirinç unu veya mısır nişastası
Damla Sakızlı DondurmaTarifi
Öncelikle damla sakızlarını bir havan yardımıyla döverek ufak parçalara bölelim. Daha sonra Salep, 2 kaşık toz şeker ve nişastayı karıştırın. Sonra bir bardak süt ilavesi yaparak karışımın çözülmesini sağlayın ve çözülen karışımı kenarda bekletin. Kalan sütü derin bir tencereye dökün ve kaynatın. Kaynayan sütün içine kalan toz şekeri ekleyin. Daha sonra yaptığımız karışımı ağır ağır çırparak kaynamakta olan tencereye ilave edin. Sütü ateş kısık olacak şekilde 35-40 dakika civarında kepçe yada büyük bir kaşık ile ara ara, savurarak karıştırıp bu şekilde kaynatın. (Savura savura karıştırmak çok önemli bir püf noktasını oluşturuyor)  Ocağın üstünden almadan 5 dakika kadar önce daha önce havanda ezdiğimiz damla sakızı parçalarını tenceredeki karışıma ekleyelim. Ocağın ateşini kapattıktan sonra ılıkla yana kadar yine aynı şekilde 5 dakika ara ile karıştırın. Artık soğuma aşamasına yaklaşmış olan dondurmanın kapağını kapatın ve buzdolabının dondurucu kısmına koyun. Dondurucudaki dondurmanızı 1 saatlik aralarla dışarı çıkarıp mikserle çırpın. Artık mikserle çırpılamayacak katılığa geldiğinde büyük bir kaşık ile döve döve çırpmaya devam edin. Dondurma kıvamına gelene kadar aynı şekilde dondurucudan çıkarıp çırpmaya devam edin. Ne zaman ki kaşıkla da karıştırılamayacak kıvama geldi o zaman damla sakızlı dondurma zaten olmuştur. Afiyet olsun.
]]>
Çikolatalı Dondurma Nasıl Yapılır https://www.dondurma.gen.tr/cikolatali-dondurma-nasil-yapilir.html Tue, 11 Dec 2018 00:44:02 +0000 Çikolatalı dondurma nasıl yapılır, dondurma yaz aylarının vazgeçilmez besin maddelerinden biridir. Yazın tüketimi çok daha yaygın olsa da kışın da tüketimi mümkündür. Ana malzeme olarak, toz şeker, süt gibi ü Çikolatalı dondurma nasıl yapılır, dondurma yaz aylarının vazgeçilmez besin maddelerinden biridir. Yazın tüketimi çok daha yaygın olsa da kışın da tüketimi mümkündür. Ana malzeme olarak, toz şeker, süt gibi ürünler kullanılarak hazırlanır. Ancak çikolata, meyve, meyve suları, kuruyemişler, karamel gibi farklı ürünler ile de hazırlanabilen çok çeşitli bir besindir. Vitamin ve mineraller bakımından zengin içeriğe sahip olan dondurmanın 100 gramı içeriğine bağlı olarak 100-200 kalori içerir. Dondurma yılın her anında bulunabilen bir tatlı türüdür. Dışarıda satın alınarak tüketilen dondurma ev ortamında da kolaylıkla yapılabilir. Çocukların vazgeçilmezi olan dondurma evde hazırlanıp çocuklara yedirildiğinde daha sağlıklı olacaktır. Evde çikolatalı dondurma yaparak sevdiklerinize ve çocuklarınıza hoş sürprizler hazırlayabilir ve sevdiklerinizi ödüllendirebilirsiniz. Evde çikolatalı dondurma nasıl yapılır, hangi malzemeler kullanılır ve hangi aşamalardan oluşur, gelin hep birlikte hazırlayarak bakalım.

Çikolatalı Dondurma Nasıl Yapılır

Çikolatalı dondurma için gerekli malzemeler

 • 100 gr bitter çikolata
 • 20 gr kakao
 • 1,5 su bardağı toz şeker
 • 1 şeker kaşığı salep
 • 5 su bardağı süt

Çikolatalı Dondurma Nasıl Yapılır

Çikolatalı dondurma için uygun bir tencereye süt alınarak kaynatılır. 5 su bardağı süt kaynayarak 4 su bardağına denk gelecek şekilde olmalıdır. Şeffaf buzdolabı poşetinin içine salep, kakao ve toz şeker eklenerek homojen bir şekilde karıştırılır. Süt 4 bardak olacak şekilde kaynadıktan sonra içine hazırlanan salepli karışım dökülür ve ocağın altı kısılır. Karışım kısık ateşte 10 dakika kadar daha kaynatılır. Kaynama süresi tamamlanınca dondurma karışımı farklı bir tencerenin içine boşaltılır. 5 dakika kadar bekledikten sonra parçalanmış bitter çikolata karışıma eklenir. Geniş bir kabın içi buz ile doldurularak hazırlanan dondurma buzun içine oturtulur. Bu şekilde soğumaya bırakılır. Soğuyan dondurma çelik ya da buzluğa dayanıklı bir kabın içine alınarak buzluğa atılır. Yaklaşık 30-45 dakika kadar buzlukta bekletilir. Kabın kenarları buzlaşmaya başladığında dondurma buzluktan alınır ve spatula yardımı ile iyice karıştırılır. Karıştırma işleminden sonra tekrar buzluğa alınarak yarım saatte bir karıştırılır. Karıştırma işlemi her yarım saatte bir 5-6 defa tekrarlanmalıdır. Dondurma iyice kıvam aldıktan sonra 2-3 saat kadar daha buzlukta tutularak, istenilen şekilde servise sunulur. Tercihe göre üzerine fındık, çikolata sosu gibi malzemeler eklenebilir. 

Afiyet olsun.

]]>