Buz Dondurma Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Buz Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Buz dondurma, görüntüsüyle ve hafif lezzetiyle sıcaktan bunaldığınız günlerde kurtarıcınız olabilecek bir tariftir dondurma. Ayrıca evlatlarımıza boyalı ve katkı maddeli ambalajlı dondurmaları yedirmek istenmiyorsa karpuzlu ve kivili dondurma en idealidir. Çocuğunuzla daha fazla vakit geçirmek istiyorsanız onunla beraber de deneyebilirsiniz bu tarifi. Hem eğlenilir hem de lezzetli bir dondurma elde etmiş olursunuz. Çeşitli buzlu dondurma tarifleri mevcuttur bir tanesini örnek verelim.

Buz dondurma malzemeler
  • Yarım su bardağı su
  • 3 yemek kaşığı şeker
  • 4 adet küp-küp doğranmış karpuz
Buz dondurma nasıl yapılır?

Suyu tencereye döküyoruz ardından şekeri katıp karıştırıyoruz ve şurubumuzu hazır hale getiriyoruz şurubumuz hazırlandıktan sonra bir yemek kaşığı alıp karpuzla birlikte mikserde karıştırıyoruz. Hazırladığımız karpuzlu karışımı kalıplara döküp iki saat bekletiyoruz buzdolabında 1-2 saat beklettikten sonra servise hazırdır.

Buz dondurma faydaları nelerdir?

Vitamin ve Mineral Deposu içerir: Genel olarak dondurma, temel besin değerlerini içerisinde fazla bulundurur. Bu donmuş halde olan tatlı vitamin açısından oldukça zengindir ve sütten yapıldığı için tam bir kalsiyum deposu içermektedir. Kalsiyum kemikleri ve dişleri kuvvetlendirerek, daha sağlıklı bir diş ve kemik yapısına sahip olmanızı sağlamaktadır. Ayrıca kalp sağlığını da geliştirir. Kalsiyum, ayrıca daha sağlıklı bir böbrek sağlığı için gereklidir.

Kilo Vermesini sağlar: Birkadın rutin olarak dondurma gibi donmuş süt ürünlerinden birini düzenli olarak tüketmiş ve tüketmeyene göre az kilo almıştır. Bunun sebebini de şu şekilde açıklayabiliriz. Bireyler çalıştıkları zaman su ve mineral kaybederler. Bu ihtiyaçlarını karşılamak için tatlı ürünlere ihtiyacı duyarlar ve yüksek kalorili tatlılar tüketmek isterler. Böylece kilo alırlar. Dondurma ise süt, normal miktar da şeker ve diğer doğal besinlerden yapıldığından, tüketmiş olduğunuz çoğu tatlıya göre çok daha az kalori içermektedir.

Besleyicidir: Besleyici değerler içermektedir. Dondurmanın içerisinde kemik ve dişleri güçlendiren kalsiyum ve fosfor, kan basıncını düşürüp ve dengeleyen potasyum ve enerji verici olarak kullanılan muhtelif B vitaminleri bulunur. Ayrıca az miktarda protein bulunur. Bu durum da hücrelerin büyümesi ve yenilenmesi için oldukça önem arz etmektedir.

Mutluluk verir: Hiç dikkat edildi mi ama ağza her kaşık dondurma aldığınızda bir mutluluk hissi vermektedir. Bunun nedeni de dondurmanın oldukça lezzetli oluşudur. Yapılan bir araştırmaya göre göre sadece dondurma değil, donmuş olan bazı şeyler bir çorba kaşığı dolusu yenildiğinde belirgin bir mutluluk hissi uyandırmaktadır.

Enerji Vermektedir: Dondurma ayrıca ideal bir enerji vermektedir. Favori dondurma çeşitlerinizi yediğimizde belirli bir miktar kalori alınır. Bir porsiyon 140 kalori civarındadır. Buda vücudumuz için harika enerji kaynağı olmaktadır. Ayrıca içerisindeki yağ, karbonhidratlar ve proteinler sayesinde enerji sentezi meydana getirir. Karbonhidrat ve yağ içermesinden dolayı, besin değerlerinin miktarı çok az miktardadır. Bu yüzden kilo aldırır mı diye kaygılanmak tamamen beyhudedir.

Buzlu dondurma zararları nelerdir?
  • Buzlu dondurma fazla tüketilirse, özellikle çocuklarda ishale sebep olur.
  • Boğaz ağrısı meydana gelir
  • Ağza alınıp yutulmadığı zaman dişlere zarar verebilir.
  • Şekeri fazla konulmuş dondurmalar, şeker hastaları için bir işkence olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dondurma Nasıl Yapılır?

Dondurma Nasıl Yapılır?

Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ev Yapımı Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Ev Yapımı Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Kolay Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Kolay Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Dondurma Çeşitleri Nelerdir?

Dondurma Çeşitleri Nelerdir?

Dondurmalı İrmik Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Dondurmalı İrmik Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Kızarmış Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Kızarmış Dondurma Tarifi ve Malzemeleri