Kakaolu Dondurma Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Kakaolu Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Kakaolu dondurma tarifi, daha çok insanların yaz aylarında ihtiyaç duyduğu tariflerden biridir. İnsanlar özellikle misafirleri geleceği zaman ya da kalabalık davetlerde bu gibi tariflere ihtiyaç duyarlar. Çünkü hem hesaplı hem de dışarıda satılan kakaolu dondurmalardan çok daha lezzetli tatlılar ortaya çıkarmak için bu gibi tarifleri uygulamak çok daha mantıklıdır. Eğer sizlerde isterseniz birazdan vereceğim kakaolu dondurma tarifini uygulayarak çok güzel sonuçlara varabilirsiniz. Yapacağınız dondurmayı, tarife ne kadar uygun bir şekilde yaparsanız o kadar büyük bir başarı elde edeceğinizden emin olabilirsiniz. Bu nedenle tarifi dikkatli bir şekilde takip edin. Evde yapacağınız kakaolu dondurma içerisinde koruyucu maddeler ya da diğer zararlı katkı maddeleri bulunmadığı için bu tarif çok daha sağlıklı bir şekilde hazırlanır. Bu durumun yanı sıra yapacağınız dondurma sizin tarafınızdan hijyen kuralları içerisinde yapıldığı için bu konuda da en üst sırada olacaktır. Bu tarife genel olarak bakıldığında sağlık açısından diğer dondurmalara göre çok büyük öncelik sağlar. Sizlerde çocuklarınız için ya da misafirleriniz için bu tarifi uygulayabilirsiniz. Şimdi vereceğim malzemeler genellikle her evde bulunabilen malzemelerdir. Bu nedenle malzeme temini çok zor olmayacaktır. Şimdi kollarınızı sıvayarak malzemeleri temin edin ve yapılış aşamalarına geçin.

Kakaolu Dondurma Malzemeleri
  • Bir litre kadar inek sütü,
  • Bir adet yumurta sarısı,
  • İki yemek kaşığı mısır nişastası,
  • Bir su bardağı kakao,
  • Bir paket vanilya,
  • Son olarak bir su bardağı şeker
İşte bu kadar basit malzemeleri sizlerde hazırlayarak yaz aylarında içinizi serinletecek mis gibi kakaolu bir dondurma yapabilirsiniz. İsterseniz malzemeleri iki katına çıkararak porsiyon sayısını arttırabilirsiniz. Üstelik yapacağınız dondurmayı, uzun süreler boyunca buzlukta donmuş bir şekilde saklayabileceğiniz için artan dondurmalar boşa gitmemiş olacaktır. Şimdi kakaolu dondurma tarifi ile yapılış aşamasına geçebilirsiniz.

Kakaolu Dondurma Nasıl Yapılır?

Öncelikle bir kaba yumurtanızı kırın ve yumurtanın sarısını alarak orta boy bir tencere içerisinde çırpın. Daha sonra ise malzemelerde bahsi geçen vanilya ve kakaoyu ekleyerek tekrar çırpmaya devam edin. Kısa bir çırpma işlemi sonrasında ise elimizde bulunan tüm şekeri de ekleyerek tekrar çırpma işlemine devam edelim. Malzemeler iyice karışana kadar bu işleme devam edelim. Bu işlemler iyi yapılmadığında mutlaka bir yerlerden kendisini olumsuz bir durum olarak göstermektedir.

Yapılan bu işlemler sonrasında elimizde bulunan iki yemek kaşığı mısır nişastasını da malzemeler içerisine ekleyelim. Daha sonra bir mikser yardımı ile yavaş yavaş sütü ekleyerek bu karışımı çırpalım. Bir yandan çırptıkça bir yandan süt eklemeye devam edin. Böylece tüm malzemelerin süte karışmasını sağlayacaksınız.

Şimdi yapmış olduğunuz bu karışımı ocağa alma zamanı geldi. Tencerenizi ocağınızın orta gözüne alarak bu karışımı kısık ateşte pişirmeye başlayın. Bir süre sonra karışım kaynamaya başlayacaktır. Kaynamaya başlar başlamaz dakika tutun ve iki dakika kaynadıktan sonra ocaktan alın. Bu karışım ılıklaşana kadar bir kenarda beklemelidir. Bu bekleme sırasında kesinlikle ara ara karıştırmanız gerekecektir. Çünkü karıştırdıkça üzerinde oluşan kabuklaşma engellenmiş olacaktır.

Karışım biraz soğuduktan sonra artık kakaolu dondurma tarifi sonuna geldik sayılır. Şimdi karışımı dondurucuya atın ve iyice sertleşene kadar buzluktan çıkarmayın. Bu işlem yaklaşık olarak 3-4 saat sürecektir. Bu dondurmayı en geç bir buçuk haftada tüketmelisiniz. Son olarak belirtmek isterim ki servis yaparken tabaklarla birlikte bir süre buzlukta tekrar dondurun. Böylece erimenin önüne geçebilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Salepli Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Salepli Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Buz Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Buz Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Limonlu Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Limonlu Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Damla Sakızlı Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Damla Sakızlı Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Sade Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Sade Dondurma Tarifi ve Malzemeleri