Dondurma Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Dondurma, eskiden olsa sadece yaz aylarında tüketilen bir yiyecek olmasına rağmen, artık yaz kış revaçta olan bir yiyecektir. Yazın serinletici tadıyla, kışın eşsiz lezzetiyle herkesin gözdesidir. Süt ve şeker dondurmanın temel malzemeleridir. Bunlara meyve, çikolata ilavelerle değişik dondurmalar hazırlanmaktadır. Küçük büyük demeden herkes dondurma yemeyi sever. Hem tatlı ihtiyacını gidermekte hem de kendine has lezzetiyle farklı bir yiyecektir. Üstelik dondurmayı hem dışarıdan alabilir hem de evinizde kendiniz yapabilirsiniz. Değişik meyvelerden, kakao, salep, vanilya gibi besinlerden yararlanarak, farklı dondurma türlerini kolayca yapabilirsiniz. Sadece bazı püf noktalarına dikkat etmelisiniz.

Dondurma yapımında nelere dikkat etmelisiniz?

Dondurma yapmayı isterseniz öncelikle tarifteki malzemelerin miktarına ve sürelere riayet etmelisiniz. Az ya da fazla malzeme kullanırsanız, malzemeleri uygun şekilde karıştırmaz, soğutmaz iseniz, evde yapacağınız dondurmanın istediğiniz kıvamda ve kalitede olmasına engel olursunuz. Dondurma yapımında kullanılacak sütü ve meyveleri de özenle seçmelisiniz. Dondurma yapmak, daha doğrusu tam kıvamında bir dondurma yapmak için püf noktalarına riayet etmelisiniz. Eğer meyve suyu kullanacaksanız, bunu kaynatmamanız gerekir. Bunu meyve suyunun tadını kaybetmemesi için yapmalısınız. Ayrıca dondurmanın içine konulacak şeker miktarı da önemlidir. Çok fazla şeker koyarsanız hem tatlı bir dondurma yapacak, hemen karıştırırken yumuşak kalacağından, dondurmanız sıvılaşacak. Dondurmanın tam kıvamında olması için, soğutma sırasında dondurmayı sürekli karıştırmalısınız. Çünkü soğuktan içindeki su molekülleri kristalize olur, dondurucudan aldığınızda dondurmanız da su kıvamında olur. Kaliteli dondurma demek buzlukta olduğunda bile, asla buzlanmayan dondurmadır. Kaliteli malzemeler kullanır, deep frezli buzdolabınız olur ve dondurma yapımı için ev tipi cihazlarınız olursa, dondurmanız hazır satılanları aratmaz.

İyi dondurma nasıl olmalı?

Herhangi bir dondurmanın tüketiciler tarafından beğenilmesi tadına, yapısına, rengine, erime kalitesine, görünüşüne ve ambalajına bağlıdır. Görünüm ilk etkiyi yaratandır. Ancak dondurmanın tadı beğenilmesini sağlar. İyi ve kaliteli olan bir dondurma, ancak yenirken anlaşılır. Sütü iyi pişirmezseniz, dondurmanızın iyi olmasını beklememelisiniz. İçine suyu uygun miktarda koymazsanız, yapısı bozuk bir dondurma yaparsınız. İçine koyacağınız maddelerde yapısını etkileyen unsurlardır. Doğal bir lezzeti yakalayan dondurmayı herkes beğenir. İyi yapılan kaliteli bir dondurmayı -20 derecede olmak kaydıyla 1-2 yıl süreyle saklayabilirsiniz.

Dondurmanın kalitesiyle, onun duyusal özellikleri doğru orantılıdır. Yani kokusu, tadı, rengi, yapısı, görünümü, erime özelliği iyi olan dondurma aynı derecede kalitelidir. Bu özelliklerin en önemli olanı dondurmanın yendiğinde ağızda bıraktığı lezzetidir. Daha ağzınızda sakız kıvamında eriyen bir dondurma kalitelidir. Asla dondurmayı yediğinizde buzlu bir lezzeti olmamalıdır. Buz kristallerinin oluşmaması, dondurmanın içindeki hava kabarcıklarıyla donmayan süt proteini, şeker, katkı maddeleri ve yağ globüllerinin en iyi şekilde karışmasına bağlıdır. Bu nedenle yağ globülleri ve buz kristalleri iyi bir dondurmada çok küçük olmalıdır. Dondurmayı kaliteli yapan süt yağı, aroması, kıvamı, yapısı, aynı zamanda dayanıklılığını belirleyen unsurlardır. Taze dondurma, düşük sıcaklıkta bulunan dondurma, bu haliyle bile fiziksel yapısını muhafaza etmelidir.

Lezzet dondurmada kalitenin en önemli göstergesidir

Lezzeti güzel olan bir dondurma tüketildiğinde, bu etkiyle psikolojik olarak dondurmanın kaliteli olduğu düşünülebilir. Bir anlamda dondurmanın kalitesi lezzete bağlı olarak değerlendirilmiş olur. Diğer unsurlar bunun etkisiyle tüketiciye daha iyi görünür. Tadını beğenmediğiniz dondurma ne kadar kaliteli olsa da beğenilmez.

Görünüm her zaman dondurmanın kalitesinin göstergesidir

Görünüm dondurmada iyi olduğu sürece, beğenildiği sürece diğer unsurların değerlendirilmesine etki eder. Tüketiciler görünüşünü beğendikleri dondurmanın tadını, yapısını, renklerini merak eder ve bunları değerlendirmeye başlar. Bunun dondurmayı yemeyi düşünürler. Görünümde erime özelliği de tüketicilerde olumsuz etki yaratır. Erimiş bir dondurma tüketiciler tarafından beğenilmez. Tadı, görünümü güzel olsa da sonuç değişmez.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dondurma Kaç Kalori?

Dondurma Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çilekli Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Çilekli Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Vanilyalı Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Vanilyalı Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Gelato Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Gelato Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Sade Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Sade Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Meyveli Dondurma Nasıl Yapılır?

Meyveli Dondurma Nasıl Yapılır?