Sıcak Dondurma Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Sıcak Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Sıcak dondurma, daha önce hiç denemeyen ve tatmayan kişilerin mutlaka denemesi ve tatması gereken lezzetlerden biridir. Dondurma denilince akla soğuk gelse de sıcak dondurma da akıllarda yer edecektir. Dondurma yapımı çok kolay gibi görünse de yapım aşaması oldukça uzun sürer. Sıcak dondurma çocuklarınız ve sevdikleriniz için hazırlayabileceğiniz harika bir tariftir. Sıcak dondurma nasıl yapılıyor hep birlikte göz atalım.

Sıcak dondurma için gerekli malzemeler.
  • Yarım kilo Maraş dondurması (Sıcak dondurma için kullanılacak dondurmanın mutlaka sert yapıda olması gerekir. Bunun için en uygun dondurma Maraş dondurmasıdır.)
  • 1 su bardağı mısır gevreği
  • 2 tane yumurta beyazı
  • Yarım su bardağı çekilmiş fındık ya da ceviz
  • 1 çay kaşığı tarçın
  • 2 yemek kaşığı toz şeker
  • 2 yemek kaşığı galeta unu
  • Kızartmak için yeteri kadar sıvıyağ
  • 1 tutam tuz
  • Çikolata sosu ve bal
Sıcak Dondurma Nasıl Yapılır?

Sıcak dondurma yapımında kullanılacak Maraş dondurma buzluktan alınır ve şekil alacak kıvama gelene kadar oda sıcaklığında bekletilir. Eldiven takılarak kıvama gelen dondurma kişi sayısı göz önünde bulundurularak parça parça bölünerek top şeklinde yuvarlanır. Yuvarlanan dondurmalar tekrar buzluğa alınarak donması beklenir.

1 yumurta sarısı ufak bir kâsenin içinde çatal yardımı ile kar gibi olana kadar çırpılır. Mısır gevreği, galeta unu, toz şeker, fındık ya da ceviz mutfak robotuna alınarak çok ince olmayacak şekilde çekilir. Sonra üzerine tarçın ve tuz eklenerek karıştırılır. Buzluktaki dondurma topları buzluktan alınır. Her bir top ilk önce yumurta beyazına, sonra mısır gevreği karışımına bulanıp, tekrar buzluğa alınır. Yaklaşık 3-4 saat buzlukta bekletilir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra buzluktan alınarak tekrar ilk önce yumurta beyazına sonra mısır gevreğine bulanır. Yeteri kadar sıvıyağ kızartma tavasına alınarak kızdırılır. Yumurta beyazı ve mısır gevreğine ikinci kez bulanan dondurmalar hiç bekletilmeden kızgın yağa atılır. Bir dakika kızgın yağda kızartılarak yağdan alınır. Her bir dondurma topu tek tek kızartılır. Kızaran dondurmalar kâğıt havlu serilmiş bir tabağa çıkartılır. Servis esnasında üzerine çikolata sosu ve bal gezdirilir. Dondurmalar kızartıldıktan sonra sıcak sıcak servise sunulur.

Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Meyveli Dondurma Nasıl Yapılır?

Meyveli Dondurma Nasıl Yapılır?

Vanilyalı Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Vanilyalı Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Limonlu Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Limonlu Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Dondurmalı İrmik Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Dondurmalı İrmik Helvası Tarifi ve Malzemeleri

Dondurma Kaç Kalori?

Dondurma Kaç Kalori?